Araştırmacılar Gizli Bir Kalsiyum-Kolesterol Bağlantısı Ortaya Çıkardılar

Araştırmacılar Gizli Bir Kalsiyum-Kolesterol Bağlantısı Ortaya Çıkardılar. Alberta Üniversitesi ve McGill Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yüksek kan kolestrolünün tedavisi için yeni yollar açabilecek bir bulgu olarak kalsiyum ve kolesterol arasında doğrudan bir bağlantı buldu. Yüksek kan kolestrolü, kalp hastalığının gelişimi için bilinen bir risk faktörüdür.

Araştırmacılar, kalsiyum bağlayıcı bir proteinin rolünü incelerken bir bağlantı farkettiler. Protein yokken farelerde kolesterol konsantrasyonunda aşırı bir artış olduğunu fark ettiler. Araştırma raporu Scientific Reports dergisinde yayınlanmaktadır.

UAlberta araştırmacı Marek Michalak ve lisansüstü öğrenci Wen-An Wang, McGill araştırmacısı Luis Agellon ile birlikte Kore Hanyang Üniversitesi genetikçi Joohong Ahnn, Kalsiyum ve kolesterol arasındaki bu fizyolojik bağın solucanlarda da korunduğunu keşfettiler.

(Bu bağlantı), bir tabakta kültürlenen bir dokunun önemsiz bir gözlemi değil, aslında hayvanlarda olan bir şeydir.

Biyokimya bölümünde profesör olan Michalak, “Hücrede, yeterli kolesterol mevcut olmadığında algılanan ve daha fazlasını yapmak için makineyi açan bir mekanizmadır.

“Bulduğumuz, kalsiyum eksikliğinin kolestrolü bu makinadan gizleyebileceğidir. Kalsiyumunuzu kaybederseniz, sentetik makineniz kolestrolün olmadığını düşünür ve yeterli miktarda yapmaya başlar”.

Agellon, “Kan kolesterol konsantrasyonunu etkileyen faktörler uzun zamandır araştırılmıştır” dedi. “Genel inanç, kolestrolün kendi hücrelerindeki sentezini kontrol ettiğidir ve laboratuvarlarımızda kalsiyumun bu fonksiyonu da kontrol edebileceğini keşfettik. Bu bağlantıyı bulmak potansiyel olarak kolesterol metabolizmasını kontrol altına alan yeni yollar geliştirmek için bir kapı açıyor “dedi.

Araştırmacılar bulgularının gelecekte hasta bakımı için farklı yaklaşımlara yol açmasını umuyor ancak yapılması gereken daha çok işin var olduğunu söylüyor. Araştırmacılar Kanada Sağlık Araştırma Enstitülerinden $ 456,000 dolar hibe aldılar.

Kaynak : worldofchemicals

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*