Karbon Filtreler, Nükleer Atıkların Temizlemesi İçin Umut Vaat Ediyor

3cf0e karbon bazlc4b1 filtreler nc3bckleer atc4b1klarc4b1n temizlemesi c4b0c3a7in umut vaat ediyor
3cf0e karbon bazlc4b1 filtreler nc3bckleer atc4b1klarc4b1n temizlemesi c4b0c3a7in umut vaat ediyor

Karbon Filtreler, Nükleer Atıkların Temizlemesi İçin Umut Vaat Ediyor.  Rusya ve ABD’den araştırmacılar, kirlenmiş sudan radyoaktif elementleri çıkarmak için yeni bir yöntem keşfettiler. Yöntem ile, oksijen modifiye karbon (OMC) kullanarak 2011 Fukushima nükleer santrali kazasından sonra suda bulunan çok miktarda radyoaktif maddenin arındırılması umuluyor. İşlenmiş karbon hem ucuz hem de radyoaktif metal katyonlarının emiliminde oldukça etkilidir.

Rice Üniversitesi’nden Profesör James Tour, “Kirli suyun OMC filtrelerden geçirilmesi ile radyoaktif elementleri çıkarıp, suyun okyanusa güvenli bir şekilde geri boşaltılmasına olanak sağlanacak. Bu, Fukushima’daki temizleme çabası için büyük bir ilerleme olabilir. ”

Araştırmacılar, OMC’nin, yağ eksraksiyonu esnasında uranyum, toryum, radyum, sezyum ve stronsiyum gibi yaygın radyoaktif elementleri de tuzaklayabileceğine inanıyorlar.

Önceki araştırmalarda Grafen oksit kullanarak radyonüklidlerin giderildiğini gösteren Solvent Ekstraksiyonu ve İyon Değişimi çalışmaları işe yaramıştı, ancak bu yeni araştırma OMC’nin çok daha uygun maliyetli olduğunu ortaya koyuyor.

Profesör Tour, “İkinci çalışmada, daha pahalı ve daha zor hale gelen grafen oksitten, bu elementleri yakalamak için gerçekten ucuz oksitlenmiş kok ve ilgili karbonlara geçebileceğimizi öğrendik. Elementleri yakalayan karbon, bir nükleer yakıcıda yakılabilmekte ve çok az miktarda radyoaktif kül bırakılarak depolanması çok daha kolay olmaktadır”.

OMC1 – kok’tan üretilen, OMC2 – shungite’den üretilen iki filtreleme ile kirlenmiş sudaki sezyum ve stronsiyum uzaklaştırıldı. 100 ml radyoaktif su içerisinde Sezyumun % 80’inden fazlası ve stronsiyumun % 60’ından fazlası, 800 mg OMC1 ile filtrelendiğinde giderildi. OMC2 ile kombine edildiğinde ve kolon filtresi testleri kullanıldığında, 100 ml’den kirlenmiş suda hem sezyumu hem de stronsiyumun % 100’ün tek bir geçişle absorbe edildi.

Çalışma Karbon dergisin’de yayınlandı.

Kaynak : Labnews

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*