Nanomalzemeler İle Uğraşanlar Üretim ve Güvenlik Verilerini Bildirmek Zorunda

38655 nanomalzemeler c4b0le uc49frac59fanlar c39cretim ve gc3bcvenlik verilerini bildirmek zorunda
38655 nanomalzemeler c4b0le uc49frac59fanlar c39cretim ve gc3bcvenlik verilerini bildirmek zorunda

Nanomalzemeler İle Uğraşanlar Üretim ve Güvenlik Verilerini Bildirmek Zorunda. EPA uzun zamandır beklenen düzenlemeyi tamamladı. Çevre Koruma Ajansı kısa süre önce ticari nano ölçekli malzemeler için uzun zamandır beklenen veri toplama kuralını tamamladı.

Yönetmelik, bazı yeni ve mevcut nanomalzemelerin üreticilerinin kimyasal kimlik, üretim yöntemleri, üretim hacmi ve mevcut sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren verileri raporlamasını gerektiriyor. Bir kerelik raporlama kuralı, herhangi bir üretim hacminde yaklaşık 1-100 nanometre boyutlarında ticari materyaller için geçerli.

Nisan 2015 yılında raporlama kuralı teklif ettiğinde ajans, endüstri grupları ve çevre savunucuları direnişiyle karşılaştı. Ancak EPA, Ajansın Zehirli Maddeler Kontrol Yasası (TSCA) uyarınca yayınladığı yeni nihai kural için her iki grubunda onayını aldı.

EPA “Kural, Nano ölçekli materyallerin insan sağlığına veya çevreye zarar vermeyeceğine karar vermek” anlamına gelmiyor, TSCA kapsamında risk incelemeleri için nano ölçekli malzemelere ilişkin daha fazla veriye ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar vermenize yardımcı olacağını söylüyor” diyor.

Çevre Savunması Fonundan (Environmental Defense Fund) üst düzey bir bilim adamı olan Richard Denison, “Bu temel kuralın kabul edilmesi için çok uzun zaman geçti” diyor. “EPA nihayet, hangi materyallerin ve kullanımların mevcut olduğunu, endişeler ve hangilerinin temel risklere neden olduğu ile ilgili bilgileri elde etmeye başlayabilir.”

ACC’nin (American Chemistry Council ) gerçekleştirdiği Nanoteknoloji Panelinde, Nanomalzemelerin üreticilerinin EPA’dan daha fazla açıklama yapılması gerektiğine inandıklarını ve kendilerinin nihai kuralla ilgili bir liste üzerinde çalıştıklarını ifade ettiler.

Kaynak : ACS

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*