Türkiye’nin İlk Biyoteknolojik İlacı 2017 Yılında Üretilecek.

Türkiye’nin İlk Biyoteknolojik İlacı 2017 Yılında Üretilecek. İlko İlaç ile Güney Koreli biyoteknoloji firması Genexine ortaklığı olan İlkogen, 32.4 milyon dolar yatırım yapacak ve kanser hastalarının devam tedavisinde kullanılacak ilacı 2017 yılında üretecek.

Selçuklu Holding bünyesinde faaliyet gösteren İlko İlaç ile Güney Koreli biyoteknoloji firması Genexine arasında yüzde 50’şer ortaklıkla kurulan İlkogen firması, Türkiye’nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma- geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşıyor. İlkogen’in ilk etap yatırım miktarı 32.4 milyon dolar olması öngörülürken, kanser hastalarının devam tedavisinde kullanılacak ilk ilacın 2017 yılında üretileceği açıklandı.

Biyoteknoloji bir fırsat

İlacın stratejik bir ürün olduğunu ve Türkiye’nin ulusal ilaç firmalarına ihtiyaç duyduğunu belirten İlko İlaç’ı bünyesinde barındıran Selçuklu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel; Güney Koreli Genexine ile birlikte çalışmalarının arkasındaki motivasyonu anlatırken; “Yerli ilaç sanayi denildiğinde jenerik ilaçları kast ediyoruz. Kimyasal moleküle dayalı ilaçlarda dünya tıkanma noktasına geldi. Artık yükselen trend biyoteknoloji. Bu alan Türkiye için de bir fırsat olabilir, zira dünyada da yeni.” diyerek, bu alana yöneldiklerini belirtti.

5 yeni ürün geliyor

120 milyon liranın üzerinde bir büyüklük ile Anadolu’daki en büyük ilaç yatırımını gerçekleştirdiklerini ve tesislerini 2012’de tamamladıklarını anımsatan İlko İlaç Genel Müdürü Hatice Öncel ise bu ortaklığın tohumlarının, ABD’nin Şikago kentinde geçen yıl gerçekleştirilen Biotech 2013 – Uluslararası Biyoteknoloji Konferansı’nda atıldığını kaydetti. Öncel, şu anda İlko’nun 12 ilacı olduğunu, 5 yeni ürünü piyasaya sunmaya hazırlandıklarını ve sadece iç pazarda değil, dış pazarda da etkin olmak izin çalışmalara başladıklarını belirtti. Kazakistan, Azerbaycan, Irak, Moldova, Özbekistan, Gürcistan, Libya ve Yemen’de ruhsatlandırma işlemlerine başladıklarını, bu ay Azerbaycan ve Gürcistan’a ilk ilaç ihracatını yapacaklarını söyledi. Avrupa ilaç pazarında da yer alabilmek için de İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulu’na yaptıkları başvurunun ruhsatlandırma işlemlerinin yılın ikinci yarısında tamamlanacağını” kaydetti.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent içinde “İlko Argem” adındaki Ar-Ge şirketlerini hatırlatan Hatice Öncel, “Burada bir biyoteknoloji laboratuvarı oluşturuyoruz. Burada Genexin’in kurucusu Dr. Young Chul Sung’un keşfi ‘platform’ ile birlikte yeni biyoteknolojik ilaçları da geliştirilecek” diye konuştu.

Gelecek için çok önemli bir adım2007’DE sahip oldukları Biofarma firmasını, yatırım fonlarına satan Öncel Ailesi katma değeri yüksek ve dünyada söz sahibi olacakları yeni bir alana yönelerek Türkiye’nin geleceği için önemli bir adım atmış. Güney Kore’nin de gelecek 10 yıl için öncelikli sektörlerden birisi olarak Biyoteknolojiyi seçmiş olması bu konuda önemli bir ipucu veriyor olsa gerek. Biyoteknoloji ile üretilen insan vücuduna uyumlu moleküller, biyoteknolojik ürünler olarak adlandırılıyor ve küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak nitelendiriliyor.

ilaçç

 

Kaynak : haber.gazetevatan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*