Bitkiler Yeni Nanomalzeme Kaynağımız Olabilir

ba9fa bitkiler yeni nanomalzeme kaynac49fc4b1mc4b1z olabilir
ba9fa bitkiler yeni nanomalzeme kaynac49fc4b1mc4b1z olabilir

Bitkiler Yeni Nanomalzeme Kaynağımız Olabilir. Ağır metallar bulunan alanlarda yetiştirilen bitkiler, kirlenmiş toprakları temizledikten sonra nanomalzemeler için ideal bir hammadde kaynağı olabilir. Bu bitki örtüsünü nanoparçacıklar ve nanotüp haline getiren bir yöntemin arkasında Çinli bilim adamlarından oluşan bir ekip yatıyor.

Ağır metaller, önemli endüstriyel, tarımsal ve teknolojik kullanımları olan doğal elementlerdir. Madencilik ve sanayi gibi birçok insan faaliyeti toprak ve yeraltı sularında toksik ağır metallerin birikmesine yol açmaktadır. Genellikle zehirli ve kanserojen olan çevreye salınmaları, besin zincirinde toplanarak yaban hayvanlarının ve insanların sağlığına zarar verdiği için büyük bir endişe kaynağıdır.

Hiperakümülatörler ( Kendilerini aç otçullara toksik hale getirmek için tasarlanmış bir genetik özellik ) olarak bilinen bazı bitki türleri, ağır metallerle kontamine toprakta büyüyebilir. Metalleri kökleri yoluyla emerler ve kendi dokularına konsantre olurlar. Bu bitkiler geçmişte kontamine olmuş alanları temizlemek için kullanılmıştır.

Hardal bitki türü olan Brassica Juncea, kökleri yoluyla ağır metalleri emiyor

Jiao Qu ve Çin’deki Northeast Normal Üniversitesi’ndeki ekibi, bu biyokütleyi yararlı nanomalzemeleri yapmak için ham madde olarak kullandı. Bir bakır-çinko madeninin bulunduğu yerden aşırı biriken türler topladılar ve bitki materyalini asitte parçaladılar. Daha sonra basit ısıtma, soğutma ve saflaştırma adımlarına tabi tutarak, çok duvarlı karbon nanotüpleri (MWCNTs), Cu / ZnO nanopartiküller ve MWCNTs Cu / ZnO nanopartikül kompozitleri yaptılar.

Bu süreç büyük miktarda saf malzeme üretti ve diğer yöntemlere kıyasla daha uygun maliyetli idi.

Araştırma sonrasında Haiyang Liu, “Süreci kullanarak 1 kg çok duvarlı karbon nanotüpleri elde etmenin kâr marjı % 80’den az değil, ancak çevresel fayda da önemli” diyor.

ABD’deki Connecticut Tarımsal Deneme İstasyonunda nanomateryal birikim ve toksisite uzmanı olan Jason White, “Bitki türlerinin muazzam yetenekleri var ve bu çalışma bize bitkilerin yeni öğrendiğimiz daha bir çok görevi olduğunu gösteriyor” diyor. Kirletilmiş bir yerde aşırı biriktirici türünün hem toprak iyileştirmesini kolaylaştırmak hem de daha sonra üretilebilir nanomalzemeleri tekrarlanabilir ve düşük maliyetli biçimde üretme konsepti oldukça cazip. ”

Qu’nin grubu bu bitkilerden yapabilecekleri materyallerin alanlarını genişletmek istiyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*