Yasaklanan Anti-Bakteriyel Özellikli Triklosan’nın Alternatifleri de Güven Vermiyor

Yasaklanan Anti-Bakteriyel Özellikli Triklosan’nın Alternatifleri de Güven Vermiyor. Tüketici temizlik ürünlerinde yasaklanan, ağırlıklı olarak  sıvı, köpük ve jel el sabunları, vücut losyonlarında kullanılan triklosan ve triklokarban yerine kullanılan ikame maddelerin de güvenilirliği şüphe çekiyor.

Biyosidal maddelerden kloroksilenol, benzalkonyum ve benzetonyum klorür, anti-bakteriyel ürünlerde yaygın olarak kullanılan alternatifler arasında.  Henkel ve Procter & Gamble bu üç aktif maddeler kullanmayı seçen şirketler arasında yer alıyor.  Ancak bu maddeler, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) eylül ayında anti-bakteriyel sabunlarda kullanımını yasakladığı 19 ana aktif madde arasında yer alıyor. Amerikan Temizlik Enstitüsü (ACI), FDA’ya 3 aktif maddeye ilişkin ellerindeki çalışmaları sunduklarını ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Avrupa’da Biyosidal Ürünler Tüzüğü gözden geçirme programı kapsamında değerlendirilecek olan benzalkonyum ve benzetonyum klorür, CLP’ye göre su ortamı için çok toksik ve ciddi deri tahribi ve gözlere zarar verir olarak sınıflandırıyor. Kloroksilenol ise deri ve göze zarar veren ve alerjen olarak sınıflandırılmakta.

Kaynak : Chemicalwatch & İMMİB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*