Karmaşık Kimyasalların Toksisite Değerlerini Bulmak İçin Yeni Yöntem Geliştirildi

3e22e karmac59fc4b1k kimyasallarc4b1n toksisite dec49ferlerini bulmak c4b0c3a7in yeni yc3b6ntem gelic59ftirildi 1
3e22e karmac59fc4b1k kimyasallarc4b1n toksisite dec49ferlerini bulmak c4b0c3a7in yeni yc3b6ntem gelic59ftirildi 1

Karmaşık Kimyasalların Toksisite Değerlerini Bulmak İçin Yeni Yöntem Geliştirildi. Leicester Üniversitesi’nden bilim adamları, karmaşık kimyasalların toksisite değerlendirmek için yepyeni bir teknik geliştirdiler. Bu yöntem önemli ölçüde biyomedikal araştırmalarda kullanılan hayvanların sayısını azaltabilir.

Prosedür insan deri hücreleri ve kimyasallara tepki veren çevreye duyarlı floresan özellikli boyaları bir arada içerir. Teknik toksik kimyasalların yüzde 90’a yakın kısmını güvenli şekilde tespit edebilir.

Floresan bazlı analiz yönteminde etkileşime giren zehirli maddeler kimyasal bağ yapılarına bağlı olarak farklı şekillerde parlıyor. Bu ışık düzenleri kimyasalların tanımı için çok belirgin özellikte.

Araştırmacılar, birçok farklı kimyasal yapıların kompleks örneklerine baktı. Cilt hücreleri bu maddelerle temas etti ve kimyasal yollarla belli bir sayıda yanıt verdi.

Leicester Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Biyoanalitik Kimya Profesörü Sergey Piletsky ; “Çalışma biyomedikal araştırmalar, ilaç endüstrisi, kimyasal test ve sağlık alanlarında kullanılan laboratuar hayvanlarının ihtiyacını azaltabilir.” Çalışmamız emekleme döneminde olabilir, yeni kimyasalların toksisite özelliklerini anlamak için çok yakında bu düşük maliyetli, hızlı ve hassas yöntemin kullanılabileceğinden eminiz” diyor.

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*