Giyilebilir Biyosensörler Geleceğin Test Cihazları Olacak

d79b3 giyilebilir biyosensc3b6rler gelecec49fin test cihazlarc4b1 olacak 1
d79b3 giyilebilir biyosensc3b6rler gelecec49fin test cihazlarc4b1 olacak 1

Giyilebilir Biyosensörler Geleceğin Test Cihazları Olacak. California Üniversitesinden bilim insanları, vücuttan salınan ter ile alkol seviyelerini algılayan giyilebilir sensör yaptılar, sistem ile elde edilen sonuçlar cep telefonlarına otomotik olarak gönderilebiliyor. Proje Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Ulusal Enstitüsü (NIBIB) tarafından fonlanıyor.

NIBIB Programı Direktörü ve Doku Chipleri bölümünden Seila Selimoviç “Bu geçici bir dövmeye benzer, ama aslında birkaç esnek kablosuz bileşenlerin gömülü olduğu bir biyosensör yamadır. Tek bileşenli yama, cilt altındadır, terleme sonucu oluşan kimyasal salgıları algılıyor”. diyor.

Proje ile amaç her yıl binlerce kişinin öldüğü alkollü sürücülerin araba kazalarını önlemek ve kronik sağlık sorunlarına yol açan durumları azaltmak olarak belirtiliyor.

Alkol-veya kan testleri ile karşılaştırıldığında, araştırmacılar bu giyilebilir teknolojinin, insanların alkol tüketimini izlemek için daha az korkutucu bir yol olduğunu ve yamanın 8 dakika içinde akıllı telefonunuza alkol seviyelerini gönderebildiğini söylüyor.

Kaynak : cbsnews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*