Örümcek Ağlarından Esinlenerek Ses Geçirmeyen Metamalzeme Üzerine Çalışılıyor

fc74e rc3bcmcek ac49flarc4b1ndan esinlenerek ses gec3a7irmeyen metamalzeme yapc4b1ldc4b1
fc74e rc3bcmcek ac49flarc4b1ndan esinlenerek ses gec3a7irmeyen metamalzeme yapc4b1ldc4b1

Örümcek Ağlarından Esinlenerek Ses Geçirmeyen Metamalzeme Üzerine Çalışılıyor. Örümcek ipeği olağan dışı kombinasyonu ile hafif ve son derece güçlü (bazı durumlarda, çelikten daha güçlü ) olarak bilinir. Bu özelliklerinden dolayı araştırmacılar, dayanıklı ve hafif giysiler, kurşun geçirmez yelek ve paraşüt gibi potansiyel uygulamalar için örümcek ipeğinden esinlenen malzeme geliştirmeye çalışmaktadır. Ama şimdiye kadar örümcek ağlarının akustik özellikleri henüz araştırılmış değildir.

Şimdi yeni bir çalışmada, İtalya, Fransa ve İngiltere’den bir araştırma ekibi, altın renkli ağları ile tanınan “Nephila Örümceğinin” karmaşık mimarisinden etkilenerek bir akustik Metamalzeme (periyodik olarak tekrarlayan yapılardan yapılmış bir malzeme) tasarladı.

Torino Üniversitesinden Federico Bosia ” Bu örümcek türü ağının Radyal ve çember boyunca değişken esnek özelliklere sahip birleştirilmiş bir mimarisi var, ayrıca hafif olmasına rağmen, geniş bir frekans aralıklarında titreşimleri zayıflatabilen ve emebilen yapıda olduğu, geniş bant boşluklarına sahip olduğunu bulduk”.

Malzemenin, titreşimleri kontrol etmek için yeni bir uygulama sınıfına ve ayarlanabilir akustik özelliklerin geliştirilebileceğine yol gösterici olacağı düşündürmektedir. Diğer olasılıklar ise, asma köprüler ve binalar için deprem koruması, karayolu veya demiryolu altyapılarının kaynaklanan ses azaltımı, alt dalga boylarında yeni görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesi ve akustik gizleme alanlarınında çalışmaların olabileceği öngörülmekte.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*