Bilim İnsanları Vücudumuzdaki Kan Akışından Elektrik Üretmeyi Başardılar

887f6 bilim c4b0nsanlarc4b1 vc3bccudumuzdaki kan akc4b1c59fc4b1ndadan elektrik c39cretmeyi bac59fardc4b1lar
887f6 bilim c4b0nsanlarc4b1 vc3bccudumuzdaki kan akc4b1c59fc4b1ndadan elektrik c39cretmeyi bac59fardc4b1lar

Bilim İnsanları Vücudumuzdaki Kan Akışından Elektrik Üretmeyi Başardılar. Bilim adamları insan vücudunun kan akışından elektrik üreten küçük bir yakıt hücresi tasarlamayı başardı, Ve ilk kez cihaz insan üzerinden denendi.

Kullandığımız cep telefonları yada taşınabilir elektrikli cihazların gelişimi hızla gelişmekte fakat bunlara enerji sağlayabilecek kaynaklarında aynı derece gelişmesi gerekmekte. Özellikle kalp pili gibi biyomedikal cihazlarda bu talep çok daha fazla.

1960’lardan beri, araştırmacılar vücut içinde güç oluşturmak için biyouyumlu yakıt hücreleri yapmaya çalışıyor. Ancak bu güç kaynaklarının hiç biri bir insanda denenmedi.

İsveç Malmö Üniversitesinde Sergey Shleev ve arkadaşları deneğin kol damarına minyatür yakıt hücresi içeren yapay bir damar ve ekran bağladılar ve kan akışından üretilen alçak gerilim elektriği ölçmeye çalıştılar.

Yakıt hücreleri grafit elektrotlar oluşuyor, bu elektrotlar bir sellobiyoz dehidrojenaz ve bilirübin oksidaz ile kaplanmıştır. Bu enzimler, kandaki glikoz ve oksijen kullanılarak, redoks reaksiyonları yoluyla güç üretir.

Shleev yakıt hücrelerinden çıkan 0.74μW güç çıkışı hala çok küçük olduğunu kabul ediyor. Shleev “Biyouyumluluk testlerinin ve optimizasyon çalışmaları da dahil olmak üzere boru şeklindeki yakıt hücrelerinin uzun süreli araştırmalar ile güç çıkışını artırma çalışmalarımız devam ediyor”. diyor. Ekib yüksek güç çıkışları sağlayabilen bir şarj-depolama tasarımı üzerinde çalışıyor.

Bilim İnsanları Vücudumuzdaki Kan Akışındadan Elektrik Üretmeyi Başardılar

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*