Bor Nitrür Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor

ad0bb bor nitrid nanotc3bcp kompozitler karbon nanotc3bcplerden daha c4b0yi performans gc3b6steriyor
ad0bb bor nitrid nanotc3bcp kompozitler karbon nanotc3bcplerden daha c4b0yi performans gc3b6steriyor

Bor Nitrür Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor. Polimerler ile takviye bor nitrür nanotüpler Karbon nanotüp kompozit muadillerine göre daha güçlü olduğu görülmüştür. Kendi başlarına karbon nanotüpler bir sentetik elyaf türü olan Kevlar’dan en az 30 kat daha güçlü olduğu tahmin ediliyor.

Bor Nitrür nanotüpler tek başına karbon nanotüpler gibi hemen hemen aynı güçtedir, fakat onların gerçek avantajı yapılarına polimerler bağlanarak kompozit malzemeler oluşturmaya imkan vererek daha da güçlü hale gelmeleri.

New York, Binghamton devlet üniversitesinden Changhong Ke ve arkadaşları kompozit iki malzemedeki bor nitrid nanotüplerin ve polimer malzemenin arasındaki arayüzü dayanıklılığını araştırmak için bir nanomechanical testi kullandılar. Poli (metil metakrilat) arabirimi için % 35 ve epoksi arayüzü için yaklaşık % 20, karbon nanotüp kompozitlere oranla daha fazla bağlayıcı güç olduğunu raporladılar. Araştırmacılar polimer ile bağlanmada ki gücü düzenli elektron yapısını oluşturması ile açıklıyorlar. Bor nitridin düzensiz elektron dağılımı nanotüplerin kuvvetle polimerlerle bağlaması ile mekanik sağlam kompozit oluşturmaya izin verir.

Ancak, bor nitrür nanotüplerin büyük dezavantajı kendi maliyetidir. Karbon nanotüpler gram başına 10 $ ve 20 $ mal olurken, onlar gram başına yaklaşık 1000 $ (£ 675) dır. Ana nedeni bor nitrür nanotüplerin üretim hacmi hala düşük olduğundan çok pahalı olduğudur. Araştırmacılar Bor Nitrür nanotüplerin kavisli silindirik geometrik yapısı nedeniyle sentezlenmesinin oldukça zor olduğunu belirtiyor. Ancak yüksek verimli üretim için çalışmaların devam ettiğini de ekliyorlar.

Ke ‘çok fonksiyonlu malzemeler “olarak bor nitrür nanotüpleri açıklanmaktadır. Işık altında, mükemmel mekanik ve termal iletkenlik özelliklere sahip olan bu malzemeler ayrıca yüksek sıcaklıklara da dayanıklıdırlar. Bor Nitrür nanotüpler ekstra uygulamalar olarak koruyucu kalkanları, elektrik izolatörleri ve sensörler gibi kullanım alanları içerir.

Bor Nitrid Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*