NASA Kimyasal Laptop’la Gezegenlerde Hayat Aramaya Devam Edecek

NASA Kimyasal Laptop’la Gezegenlerde Hayat Aramaya Devam Edecek. NASA’nın Dünya dışı yaşamı araştırma konusundaki yeni aracı “kimyasal laptop” olarak adlandırılan oldukça ilginç bir cihaz. Şu ana kadar yapılan araştırmalar, maalesef Dünya’ya tam olarak benzeyen bir gezegenin bulunmadığını söylese de bilim adamları ve matematiksel işlemler sadece bizim galaksimizde yaşamın bulunduğu en az 1000 gezegenin olduğunu belirtiyor. Bu gezegenlerin ilerleyen senelerde bulunması ve umuldupundan çok daha yakında çıkabilmesi ihtimaline karşı NASA, alışılmışın dışında bir araştırma aracı kullanmaya karar verdi.

“Kimyasal laptop” olarak adlandırılan bu cihaz, şimdiye kadar kullanılmış olan diğer yaşam formu arama cihazlarından oldukça farklı bir sisteme sahip. Gezegende bulunan ve direkt olarak yaşam formu belirtilerini gösteren amino asitleri ve yağ asitlerini algılamaka üzere programlanmış olan kimyasal laptop, aldığı örnekleri inceleyebilmek adına bir test işleminden geçiriyor. Bu test işlemine dahil olan maddenin incelenebilmesi için sıvı olması şart.

Kimyasal laptop, aldığı bu sıvı örnekleri incelemek adına kahve makinesine benzeyen bir yapıyla çalışıyor. Sıvı örneğe sıcak su ekleyerek organik maddeleri sıvı karışımının üst kısımlarına çıkartmayı ve burada onları incelemeyi hedefleyen kimyasal laptop, şu an Dünya’da üretilmiş halde görev için hazır olarak bekliyor. NASA tarafından bildirilene göre en erken görev tarihine, yani 2021 yılına kadar kimyasal laptop kullanılamayacak ancak bu tarihten sonra hangi gezegenlerde yaşama olup olmadığını net olarak söyleyebileceğiz.

NASA Kimyasal Laptop'la Gezegenlerde Hayat Aramaya Devam Edecek

 

Kaynak : webtekno & NASA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*