25 Ülkeden 150 Bilim İnsanı İ.Ü Düzenlenen Uluslararası Bilim ve Teknoloji Kongresinde Bir Araya Geldi

25 Ülkeden 150 Bilim İnsanı İ.Ü Düzenlenen Uluslararası Bilim ve Teknoloji Kongresinde Bir Araya Geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, Çin, Cezayir ve Portekiz başta olmak üzere 25 ülkeden 150 bilim adamı, İzmir Üniversitesi’nde düzenlenen Bilim ve Teknoloji’de Matematiksel ve Sayısal Modelleme Kongresinde bir araya geldi.
2-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen uluslararası “Bilim ve Teknoloji’de Matematiksel ve Sayısal Modelleme Kongresi” yaklaşık 25 ülkeden 150 bilim adamını İzmir Üniversitesi’nde bir araya getirdi. Açılış toplantısına İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Rıza Doğanata, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata ve İzmir Üniversitesi öğretim üyeleri de katıldı. Konferans Başkanı İzmir Üniversitesi Matematik Bilgisayar Bölüm Başkanı, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alemdar Hasanoğlu açılışta yaptığı konuşmada birçok farklı ülkeden saygın bilim adamlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, İzmir Üniversitesi olarak daha fazla bilimsel etkinliğe imza atmak için uğraş verdiklerini ifade etti. Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ise bilim ve teknolojinin gelişimini değerlendirdiği konuşmasında tarih boyunca üretilen verilerin yüzde 90’ının son 2 yılda gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu hazinenin insanlığın geleceğine dair önemli ip uçları vereceğini söyledi. Uzmanların ilgili verinin ancak yüzde 1’ini analiz edebildiğini ifade eden Doğanata, bu bakımdan bilim ve teknoloji adaptasyonuna daha çok önem vermek gerektiğini vurguladı. Açılış toplantısının son konuşmasını Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş gerçekleştirdi. Erciyeş konuşmasında, İzmir ve çevresinin yüzyıllardır bilimle ve insanlığa yön vermiş filozoflarıyla adını duyurduğuna dikkat çekerek, kongre boyunca yapılacak çalışmalarda bu ruhun etkisini hissedeceğimizi belirtti. Açılış töreninin sonunda Organizasyon Komitesi Başkanı Amar Debbouche ile yerel organizasyon komitesinde görev alan Doç. Dr. Burhan Pektaş, Dr. Mehmet Kurt ve Dr. Onur Baysal’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Bilim adamları kongrede bilişim, fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi dahil, teknolojinin birçok alanlarındaki çeşitli problemlerin matematiksel ve sayısal modelleriyle ilgili son çalışmaları ile bunların mühendislik ve teknolojideki uygulamalarını tartışacak. Kongrede ayrıca büyük ölçekli projeler için yeni iş birlikleri ve araştırma gruplarının oluşturulması konuları gündeme gelecek.
Ev sahipliğini İzmir Üniversitesi’nin yaptığı kongre Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı (DEKVA), Portekiz Uygulamalı Matematik Araştırma ve Geliştirme Merkezi (CIDMA) ve Avrasya Ters Problemler Derneği (EAIP) tarafından da destekleniyor.

25 Ülkeden 150 Bilim İnsanı İ.Ü Düzenlenen Uluslararası Bilim ve Teknoloji Kongresinde Bir Araya Geldi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*