Küresel Isınmaya Karşı Yeni Öneri” Karbondioksit’in Yer Altında Saklanması”

Küresel Isınmaya Karşı Yeni Öneri” Karbondioksit’in Yer Altında Saklanması” Küresel ısınma ile ilgili olarak dünyayı uyaran ilk kişi olan Prof. Wally Broecker atmosferdeki CO2’nin yakalanarak yeraltında depolanması gerektiğini söylüyor. Broecker’e göre önümüzdeki 50 yıl küresel ısınmanın kontrolden çıkmaması için en iyi yol bu.
Columbia Üniversitesi öğretim üyesi olan Broecker bu çağrıyı İzlanda’da yapılan Uluslararası Karbon Konferası’ndaki sunumunda yaptı. Konferansa katılan 150 bilim insanı karbonun atmosferden alınıp depolanmasını görüştü.
Broecker yaptığı sunumda geçmiş 51 milyon yıl boyunca Dünya’nın çok yavaş bir şekildesoğuduğunu ancak insan etkinliklerinin neden olduğu sıcaklık artışının gelecek 100.000 yılda sorunlara neden olacağını belirtti.

Broecker “Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı hızlı bir şekilde azaltamıyoruz o halde alternatif yollara yönelmeliyiz. En iyi yollardan biri karbonu yakalayarak geldiği yer olan yeraltında depolamak. Endüstriyel süreçlerde ortaya çıkan karbonu yakalamada büyük gelişmeler kaydedildi ancak fark yaratmak için atmosferdeki CO2 yakalamalıyız” diyor.

Konferansın düzenleyicilerinden profesör Eric Oelkers da “Karbonu depolama konusunda kanıtlanmış yöntemlerimiz var, ancak atmosferden doğrudan karbon yakalama konusunda olanaklarımız sınırlı. Fabrikalarda veya enerji üretim santrallerinde açığa çıkan karbonu yakalamada hayli iyiyiz, ancak karbonun üçte ikisi başka kaynaklardan geldiği için sorunun çözümünde önemli olan havadaki karbondioksitin yakalanması” diyor.

karbon

 

Kaynak : Tübitak ( İbrahim Özay Semerci)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*