Elektromanyetizma’nın Babası Bugün Doğdu

Elektromanyetizma’nın Babası Bugün Doğdu. Hans Christian Ørsted, Immanuel Kant’ın düşüncelerinden etkilenmiştir. Elektromanyetizma olarak bilinen kavramı, elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyi bulmasıyla ün kazanmıştır.

1819’da, bir derste Volta piliyle deney yaparken elektrik devresinin açılma ve kapanması ile yakında bulunan pusulanın iğnesinin saptığını görerek araştırmasını bu yönde geliştirince, bir mıknatısın yanındaki telin içinden akım geçirildiğinde mıknatısın teli hareket ettirdiğini gözlemiş. Böylece elektrik ile magnetizma arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Bir telin içinden akım geçirildiğinde elektrik akımının telin çevresinde bir manyetik alan oluşturduğu anlaşıldı. Oersted’in yaptığı deneylerin sonuçlarının 1820 yılında yayınlanması, bilim dünyasında büyük yankılar yarattı.

1825 yılında Ørsted ilk defa alüminyumu üreterek kimya’ya önemli bir katkı yaptı. Alüminyum-demir alaşımı önce İngiliz bilim adamı ve mucit Humphry Davy tarafından geliştirilen iken, Ørsted alüminyum klorürün indirgenmesi yoluyla alüminyum elementini izole etti.

Elektromanyetizma'nın Babası Bugün Doğdu

 

Kaynak : wikipedia & rsc

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*