Üstün Zekalı 40 Öğrenci Bursa’da Yaz Kampında Buluşuyor

Üstün Zekalı 40 Öğrenci Bursa’da Yaz Kampında Buluşuyor. ‘TÜBİTAK ÜSTÜN ZEKALILAR VE YETENEKLİLER AKADEMİSİ’ İLK KEZ BURSA’DA AÇILIYOR. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) koordinasyonuyla düzenlenecek 4 farklı kamptan oluşan Bilim Yaz Kampları ile, hem aileler hem de çocuklar gökyüzü gözlemi yaparak uzayı keşfetme şansı bulacak. Toplamda yaklaşık bir aylık sürecek kamplarda üstün zekalılar ve yetenekliler için de oluşturulan akademinin mevcut 40 kişilik kontenjanın dolduğunu ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “TÜBİTAK ve Uludağ Üniversitesi’nin destek verdiği, 8-12 ve 14-17 yaş grubuna hitap eden kamplarımızla, çocuklarımıza keyifli bir tatil ve gökyüzüne keşfetme şansını bir arada sunuyor” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin BTM koordinasyonuyla düzenlediği Bilim Yaz Kampları, 4-30 Ağustos tarihleri arasında Bursa düzenlenecek. Çalışmaları ile öğrencilerin bilimedaha çok yöneleceğini belirten Başkan Altepe, kamp çerçevesinde organize edilen TÜBİTAK Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Akademisi’nin de Türkiye’de ilk kez Bursa’da açılacağını söyledi.

Altepe: BTM geleceğin inşasında önemli bir rol oynuyor
Başkan Altepe, yetişkinlerin de yoğun ilgi gösterdiği merkezin çevre illerle birlikte 20 milyonluk bir nüfusa hitap ettiğini söyledi. Bilim adamlığının bir yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Altepe, geleceğin inşasında önemli bir rol üstlenen BTM’nin ulusal ve uluslararası faaliyetlerle yaşayan bir merkez olması için durmadan çalıştıklarına belirtti.

Üstün zekalı 40 öğrenci Bursa’da buluşuyor
Kamp kapsamında 10 Ağustos’ta TÜBİTAK Üstün Zekalılar ve Yetenekliler gerçekleştirilecek. TÜBİTAK Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Akademisi’nin Türkiye’de ilk kez Bursa’da, BTM tarafından hayata geçirilecek. TÜBİTAK ve Uludağ Üniversitesi’nin desteğiyle hayata geçecek akademiye Bursa, İstanbul ve Kocaeli gibi şehirlerden üstün zekalı 40 öğrenci katılacak. Öğrencilerin ulaşımları Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanırken, eğitim atölye çalışmaları ve uygulama ile iki aşamalı olarak yapılacak.

Öğrenciler kamp kuruyor, aileleri ile birlikte Mars’ı izliyor
Öğrencilerin aileleriyle birlikte katılabileceği Bilimsel Geceleme Kampı da 19 Temmuz’da Uludağ’da gerçekleştirilecek. Bu yıl 2’ncisini düzenlenecek kampta gökyüzü, samanyolu ve evren hem çocuklar hem de ailelerce keşfedilecek. Ailelerin de unutulmadığı kampta Bilim Cafe ile ailelere yönelik etkinlikler de yer alacak.

Bilim Yaz Kampı Programı ve İçeriği
BTM Bilim Yaz Kampları, 4-8 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Doğa Bilimleri kampıyla başlayacak. 8-12 yaş gurubuna yönelik olarak düzenlenen kampta; biyoloji, kimya, fizik, astronomi, arkeoloji ve coğrafya atölyeleri yer alacak. Kampın sosyal ajandası; zooloji müzesi, arkeopark gezisi, BUTAL Kimya Laboratuvarı ve Planetaryum fabrika ziyaretlerinden oluşuyor. Kampta 4 Ağustos Kimya Günü, 5 Ağustos Biyoloji Günü, 6 Ağustos Fizik Günü, 7 Ağustos Arkeoloji-Coğrafya Günü, 8 Ağustos da Astronomi günü olarak belirlendi.

Yaz kampları çerçevesinde 10-16 Ağustos tarihleri arasında TÜBİTAK Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Akademisi açılacak. 9-14 yaş grubuna yönelik düzenlenen akademide; Su Günü, Hava Günü, Yeşil Bilim Günü ve Atom Günü atölyeleri yer alıyor. Akademinin sosyal ajandası; Bursa Meteoroloji Gezisi, Planetaryum, termik santral ve fabrika ziyaretlerinden oluşuyor. Akademide ayrıca; 11 Ağustos Arşimet-Su Günü, 12 Ağustos Hazerfan Çelebi-Hava Günü, 13 Ağustos Uluğ Bey-Astronomi Günü, 14 Ağustos Yeşil Bilim Günü, 15 Ağustos Rutherford-Atom Günü olarak belirlendi.

Robotik Elektronik kampı ise 19-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. 8-12 yaş grubuna yönelik düzenlenen kampta; robotik, elektronik, mekanik mühendislik, teknoloji ve tasarım akademileri yer alacak. Akademinin sosyal ajandasında; termik santral, planetaryum ve stadyum gezisi ile durmazlar fabrika ziyareti bulunuyor.

Geleceğin Mühendisleri Akademisi de 26-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. 14-17 yaş grubu için organize edilen kampta; ulaşım, elektronik, havacılık ve sosyal medya atölyeleri yer alacak. Akademinin sosyal ajandasında; planetaryum, Türk Hava Kurumu, Türk Ticaret Net, Türk Telekom ve Durmazlar fabrika ziyaretleri bulunuyor. Akademide; 26 Ağustos Proje Yazım Günü, 27 Ağustos Elektronik Mühendisliği, 28 Ağustos Programlama, 29 Ağustos Havacılık ve 30 Ağustos Sosyal Medya Günü olarak belirlendi.

BTM Bilim Yaz Kampları ve başvuru koşulları hakkında, www.bursabtm.org internet adresinden ve 0224 250 50 63 numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

ustun-zekali-40-ogrenci-bursada-yaz-kampinda-bulusuyor

 

Kaynak : egitimajansi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*