Stresin Bulaşıcı Olduğu Ortaya Çıktı

Stresin Bulaşıcı Olduğu Ortaya Çıktı. Saint Louis Üniversitesi psikologları, gerçekleştirdikleri bilimsel deneylerde elde ettikleri sonuçlardan insanların yaşadığı stresin aynı grip gibi bulaşıcı olduğu kanısına vardı.

Bilim adamları, söz konusu sonuca büyük bir izleyici kitlesi karşısında yüksek sesle konuşma yapan denekleri gözlemleyerek ulaştı. Deneye katılan konuşmacıların sunumlarını tamamlamasının ardından hem konuşmacıların, hem de izleyicilerin tükürükleri içerisinde bulunan kortizon (bilindiği üzere kortizon adı verilen enzim, stres altındaki insanın tükürüğü içerisinde salınıyor) seviyesini ölçen bilim adamları, konuşmacıların yanı sıra, dinleyicilerin de stres altında oldukları sonucuna vardı.
Bilim adamlarına göre kişinin yaşadığı stres, tonlama, yüz ifadeleri, duruş ve hareketler ile karşıdaki insana bulaşıyor. Saint Louis Üniversitesi Psikoloji Bölümü uzmanlarından Doç. Tony Buchanan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘‘Özellikle empati kurma yeteneği üst düzeyde olan insanlara stresin bulaşması için bu kişilerin stres altında olan başka insanları dikkatlice izlemesi ve dinlemesi yeterlidir’’ şeklinde konuştu.

stresin-bulasici-oldugu-ortaya-cikti

 

Kaynak :turkish.ruvr.ru

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*