Kimya Bölümü Öğretim Üyesinden Etkileyici Buğday Verimi Çalışması

Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çoban, yaklaşık 3,5 yıl arayarak bulduğu eski buğday tohumu verimini, kendi geliştirdiği gübre ve böcek kovucu ilaç sayesinde artırdı. Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitedeki görevinin yanı sıra memleketi Sivas’ın Karacalar köyünde çiftçilikle uğraştığını anımsattı.

Günümüzde kullanılan buğday tohumlarının çoğunun genetiğinin değiştirildiğini savunan Çoban, şunları kaydetti:
“Bu tohumu da en fazla 3 yıl kullanabiliyorsunuz. Çünkü verimi ve kalitesi düşüyor. Anadolu’da binlerce yıldır kullanılan buğday tohumlarında ise böyle bir sorun yok. Ancak, bu tohumları da kaybetmek üzereyiz. Bizim yöremizde de binlerce yıldır bilinen ‘zeron’, ‘şahman’, ‘kırmızı’ ve ‘beyaz’ gibi buğday çeşitleri var ama bu çeşitler de yok olmaya yüz tuttuğu için kolay kolay bulunamıyor.”
Üniversitedeki görevinden dolayı 3,5 yıl maden araştırmaları dolayısıyla Türkiye’yi adeta karış karış gezdim ve aynı zamanda bu buğday tohumlarını aradığını dile getiren Çoban, bunlardan şahmanı Kırşehir’in Karacaören köyünde, zeronu ise Sivas’ın Gemerek ilçesindeki bir dağ köyünde bulduğunu belirtti.

– Kömürden gübre, sarımsaktan böcek kovucu ilaç
Çoban, bulduğu tohumları geçen yıl köyünde ektiğini ve 53 dönüm araziden 20 ton buğday elde ettiğini söyledi.

Tohumların bir kısmını bu yıl ise 700 dönüm araziye ektiğini bir kısmını da köydeki çiftçilere dağıttığını vurgulayan Çoban, buğdaydan bölgedeki üreticilere oranla yüzde 25-30 daha fazla verim aldığını dile getirdi.
Buğdaydaki verim artışı için ayrı bir çalışma yaptığını anlatan Çoban, “Verim artışında yıllar önce kömürden ürettiğim organik gübrenin de faydası oldu. Ayrıca sarımsak ekstrasından geliştirdiğim böcek kovucu ilacı da kullandım. Tohumları ekmeden sıvı haldeki gübre ve sarımsak ilacıyla yıkayıp kuruttuktan sonra ektim. Ayrıca bu gübreyi pancara da kullandım. Onda da yaklaşık yüzde 30 verim artışı oldu” ifadelerini kullandı.
Çoban, kırmızı ve beyaz buğday tohumlarını da hala aradığına dikkati çekerek, elinde bu tohumlardan bulunan çiftçilerle kendisindeki tohumları takas edebileceğini sözlerine ekledi.

buğday

 

Kaynak : beyazgazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*