Türkiye’de elektrikte 5 nükleer santrale denk gelecek kayıp-kaçak var.

Türkiye’de 5 nükleer santrale denk gelecek kayıp-kaçak var. 5 nükleer santral yapmanın maliyeti 75 milyar dolar. Kayıp kaçakları önlemenin maliyeti ise 10 milyar dolar.
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, Türkiye ’de sadece kayıp kaçak elektriğin yaklaşık 5 nükleer santralin üretimine eşdeğer olduğunu bildirdi.
Yrd. Doç. Dr. Demircan’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de saatte yaklaşık 50 bin megavat elektrik üretimi yapılıyor. Ancak mevcut enerji nakil hatları yetersiz olduğu için üretilen enerji tüketim noktalarına ulaşana kadar kayıplara uğruyor. Bunlara kaçak kullanımların da eklenmesiyle ciddi bir enerji israfı ortaya çıkıyor. Üretilen elektriğin yüzde 25’ine yakını kayıp ya da kaçak nedeniyle israf oluyor. Bu 10 bin -2 bin 500 megavat elektrik demek.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 25, GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YÜZDE 5

“Bu anormal bir durum” diyen Demircan ilginç bir maliyet hesabı çıkardı: “ Teknik olarak kayıp ve kaçakları sıfırlamak mümkün değil ancak yüzde 5’e kadar indirilebilir. Gelişmiş ülkelerde de kayıp kaçak bu oranlarda. Kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesiyle tüketime sunulacak elektrik en az 7 bin 500 megavat olacak. Bir nükleer santralin saatte 1500 megavat elektrik ürettiği düşünülürse durumun ciddiyeti daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Türkiye’de sadece kayıp kaçak elektriğin bedeli 5 nükleer santralin üretimine eşdeğer durumda. 5 nükleer santral yaklaşık 75 milyar dolara mal olur. Kayıp ve kaçakların önlenmesi için yapılacak çalışmalar ise yaklaşık 10 milyar dolar. Üstelik nükleer santralin yapımı en az 10 yıl sürecektir. Bu çalışmalar ise 1 ya da 2 yıl gibi kısa sürede sonlandırılabilir.”
Türkiye’nin enerji ithal eden bir ülke olması nedeniyle her bir megavat elektriğin daha da kıymetli hale geldiğine dikkati çeken Demircan, kayıp kaçakların önlenmesinin yanı sıra tüketicilerin de enerjinin kullanılması noktasında bilinçlendirilmesinin önem taşıdığını dile getirdi.

elektrik

 

Kaynak :radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*