“Trakya Altarnatif Enerji Konusunda Değerlendirilmeli “

Trakya’nın tarım ve hayvancılık altyapısının, biyoenerji konusunda değerlendirilebileceği bildirildi.Yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenmesi nedeniyle, alternatif enerji kaynaklarına ilgi her geçen gün artıyor. Dünyanın yanı sıra Türkiye’de de rüzgar ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarını daha etkin kullanabilmek için projeler üretiliyor, önemli yatırımlar yapılıyor.

Trakya Kalkınma Birliği (TRAKAB) Müdürü Şenol Filiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerji kaynaklarının bir gün tükeneceğini söyledi.

Dünyada alternatif enerji kaynaklarının çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Filiz, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük ülkelerin dikkatini çektiğini ifade etti.

Trakya’daki birçok yerde AB fonlarıyla, AB standartlarına uygun projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Filiz, şöyle konuştu:

“Trakya’da tarım ve hayvancılık altyapısı göz önünde bulundurularak orman, zirai ve hayvan atıkları biyoenerji şeklinde değerlendirilebilir. Biyoenerji dünyada daha çok Almanya, Brezilya ve Bulgaristan gibi ülkelerde kullanılıyor. Biz bu konuyla ilgili olarak üreticilerimizi ve üyelerimizi bilgilendirdik. Yurt dışındaki tesislere gittik. Biyogaz-biyoenerji üretimi yerinde incelendi. Bu tür enerji üretiminden üreticiler ne tür maddi kazanç sağlayacaklar hepsini gördüler.”

Filiz, biyoenerjiye yönelik tesislerin kurulabilmesi için kooperatiflerin birleşmesi ve büyük çiftliklerin bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Hayvan gübresi, saman, Mısır veya parklarda ağaçlardan düşen yaprakların bu tesislerde toplandığını ve tanklarda humuslaştırıldıktan sonra silolarda humustan biyogaz elde edildiğini belirten Filiz, biyogazın dönüştürücü jeneratörlerde yakıldığını ve enerji elde edildiğini ifade etti.

Filiz, rüzgar, su ve biyoenerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına dünyanın birçok yerinde geleceğe yönelik yatırımlar yapıldığını ifade etti.

TRAKAB olarak turizm, tarım ve kültür alanında bölge çıkarlarına uygun projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Filiz, yatırım ve araştırma projelerinin devam ettiğini kaydetti.

biyoyakıt

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*