“Kimyasal silahların denizde imhası zor değil”

“Kimyasal silahların denizde imhası zor değil” Lahey’de Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesiyle ilgili panel düzenlendi.Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Hollanda’nın Lahey kentindeki merkezindeki panelde konuşan uzmanlar, kimyasal maddelerin denizde imhasının zor olmadığını kaydetti. CWWG Director

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CWWG(Kimyasal Silahlar Çalışma Grubu) Direktörü Craig Williams “Nakliye konusunda bazı sıkıntılar bulunmasına rağmen denizdeki imha işlemi ile karadaki arasında büyük fark yok. Yine de açık denizde bir fırtına çıkması durumunda imha işlemi sekteye uğrayabilir. Bu yüzden işlemin bir limanda yapılmasını tercih ediyoruz” dedi.

Panelde, gerekli tedbirlerin alınmasıyla bu işlemin çevreye zararının önlenebileceğine vurgu yapıldı.

Denizde imha edilmesi düşünülen tehlikeli kimyasal maddelerin toplam 500 ton civarında olduğu kaydedildi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün hesaplamalarına göre, bu işlemden sonra Suriye’de kalacak kimyasal madde miktarı 800 ton civarında olacak.

Örgütün İcra Konseyi’nde kabul edilen plana göre, Suriye’nin kimyasal silahlarının ülke dışında imha edilmesi gerekiyor.

Örgüt, tüm çabalarına rağmen silahları kabul edecek ülke bulamayınca Amerika Birleşik Devletleri’nin denizde imha teklifi gündeme gelmişti.

Suriye’nin sahip olduğu kimyasal materyalin tümünü 5 Şubat’a kadar ülke dışına çıkarmayı kararlaştıran örgüt, imha işleminin en geç gelecek yılın Haziran ayı sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor.

İmha işleminin yaklaşık 40 milyon avroya mal olması bekleniyor.

KİMYASAL SİLAHH

 

Kaynak :trthaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*