Zeytin Atıklarından Enerji Üretilecek

Marmarabirlik, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından onaylanan proje kapsamında zeytin atıklarından enerji üretecek.

Birliğin yönetim kurulu başkanı Hidamet Asa, yaptığı yazılı açıklamada, TÜBİTAK’a sundukları “Marmarabirlik Zeytin Entegre İşletme Atıklarının Yönetimi ve Enerji Kazanımı İçin Proses Geliştirilmesi Projesi”nin onaylandığını bildirdi.

Marmarabirlik iştiraki Marzey AŞ’nin, 1 milyon 600 bin lira hibe destekli proje çerçevesinde zeytin işletme atık sularını bertaraf edeceği bilgisini veren Asa, “sıfır atık” ilkesiyle geri dönüşüm imkanı sağlanacağını ve elektrik enerjisi üretileceğini belirtti.

Birlikte görevli çevre yönetim müdürü Mehmet Şen koordinasyonundaki projeye, Prof. Dr. Bülent Keskinler ve Yrd. Doç. Dr. Murat Doğru’nun danışmanlık desteği vereceğini duyuran Asa, şunları kaydetti:

“Projeyle Marmarabirlik Başköy Entegre Tesisleri’ne elektrik enerjisi üretimi ve karasu-salamura atık su arıtma pilot tesisleri kurulacak. Atık sular incelenecek, zeytin işletme atıklarından elektrik enerjisi üretilecek. Marmarabirlik’in enerji ihtiyacının tamamı da bu tesisten karşılanacak. Marzey AŞ’nin gelir elde eden bir kuruluşa dönüştürülmesi kapsamında çevre danışmanlık hizmeti verebilecek çapta altyapı çalışmaları da sürdürülüyor. Çevre mevzuatı gereği işletmeler, çevre görevlisi istihdam etmek veya dışarıdan çevre danışmanlık hizmeti yeterlilik belgesine sahip firmalardan hizmet satın almak zorunda. Bu kapsamda bahse konu yeterlilik belgesini almak için çalışmalarımız sürüyor.”

Asa, Marmarabirlik Entegre Tesisleri’nin enerji ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra özel sektöre de çevre danışmanlık hizmeti vermeyi hedeflediklerini ifade etti.
zeytin

 

Kaynak :hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*