Bandırma’ya kimya sektöründe 250 milyon lira değerinde stratejik yatırım

Bandırma’ya kimya sektöründe 250 milyon lira değerinde stratejik yatırım.Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, şehrin son dönemde yabancı yatırımcının gözdesi olduğunu söyledi. Güney Koreli ve Çinli firmaların bor işleme tesisi için yatırım planladıklarını belirterek, “Ayrıca yerli yatırımcı da kolları sıvadı. Bandırma’ya kimya sektöründe 250 milyon lira değerinde bir yatırım için çalışmalar sürüyor. Bu yatırım, önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolara çıkabilecek. Tamamen stratejik bir yatırım.” dedi.

Vali Turhan, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından kurulan Basın Müzesi ve Medya Merkezi’ni ziyaret etti. BGC Başkanı Ramazan Demir ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Turhan, merkezi gezerek bilgi aldı. Balıkesir’e gelen misafirlerin götürülebileceği ender yerler olduğunu belirterek, “İnşallah burası da bundan sonra gelen misafirleri gezdirebileceğimiz güzel bir yer olacak. Balıkesir basınımızın güle güle kullanmasını diliyorum. Önümüzdeki süreçte de inşallah ecdattan bize kalan tarihî eserlerin restorasyonunu yapıp halkın hizmetine verme düşüncesindeyiz.İlimizde çok güzel eserler var, bu binaları sadece restorasyon yapmakla bitmiyor. Bunları kullanmadığınız zaman çok kısa sürede eskiyor, bu nedenle kullanılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

‘ÇİNLİ FİRMA BOR YATIRIMI İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR’

Balıkesir’in beş on yıl içinde büyük bir şehir olacağını ifade eden Vali Turhan, yaşanabilir olmasını devam ettirmenin önemine değindi. Bu konuda herkese görev düştüğüne dikkat çekerek, “Bunun için sanayi kuruluşlarını doğru yerlerde konuşlandırmak, şehrin önümüzdeki yıllarda yaşanılabilir olması açısından önemli. Yeter ki OSB doğru yere konuşlandırılsın. Bandırma-Bigadiç arası, sanayi bölgesi ilan edildi. Bu kurallara uyarsak, nefes alınabilir güzel bir şehir olur.” dedi.

Balıkesir’e son dönemde yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Vali Ahmet Turhan, şöyle devam etti: “Şu anda bor üzerine Çinlilerle görüşme yapıyoruz. Teknoloji transferi oluşturacak önemli bir yatırım. Bandırma-Balıkesir arasında yatırım düşünülüyor. Çalışmaları şu anda devam ediyor. Ayrıca Güney Koreli bir firma da borla ilgili yatırım düşünüyor. Borun çıkarılması ve işlenmesi devlet tekelinde. Böyle bir mevzuat var ancak daha sonraki mamulün işlenmesini özel sektör yapabilir. Bu hususta Eti Maden’le görüşmeler devam ediyor. Olumlu sonuçlanırsa Balıkesir’e gelecekler. Savunma sanayisi ve nükleer teknolojide kullanılacak ürünler burada üretilecek.”

Yerli bir firmanın Bandırma’da kimya sektöründe 250 milyon lira değerinde yatırım için çalıştığı bilgisini de veren Turhan, “Bu yatırım, önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolara çıkabilecek. Tamamen stratejik bir yatırım. Ürünlerin tamamı bugün itibariyle yurtdışından alınıyor. Bu firma aynı zamanda fabrikanın yanında endüstri meslek lisesi yaptıracak. Kendi elemanını kendisi yetiştirecek. Bu tesisler sadece ekonomiye katkı sağlamıyor, eğitime de katkı sağlıyor. TOBB ve başka firmalar da ilimize okullar yaptıracak. Bandırma, yatırımcı için çok cazip durumda. İstanbul ve İzmir artık doldu. O bölgeye en yakın yer Güney Marmara. Ulaşım ve liman açısından en uygun bölge. Lojistik olarak çok stratejik bir bölge. Bölgeye baktığınız zaman Çanakkale ile birlikte dört tane havaalanı var. Demiryolları bağlantıları ve hızlı trenler mevcut.” diye konuştu.

BGC Başkanı Demir ise tarihî Paşa Konağı’nın tahsisi noktasında kendilerine destek veren eski Vali Yılmaz Arslan, Vali Turhan ve İl Genel Meclisi üyelerine teşekkür etti. Demir, “Bu bina, 1800’lü yıllara ait önemli bir eser. İlimize gelen konuklara gösterilmesi açısından güzel bir eser. Gelen misafirler, burada Balıkesir basınının 1886 yılından günümüze kadar hangi aşamalardan geçtiğini görebilecek. Ayrıca müzemizde sergilenmek üzere tarihî değeri bulunan malzemeleri de kabul ediyoruz. Balıkesir basın tarihi gerçekten çok eski ancak günümüzde basın tarihi açığı var. Biz de bu açığı kapatmak için çaba gösteriyoruz.” dedi.
chem

 

Kaynak :medya73

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*