Yeni Bir Sürdürülebilir Üretim Yöntemi, Plastik ve İlaç Gelişimine Katkı Sağlayabilir

bddad yeni bir sc3bcrdc3bcrc3bclebilir c39cretim yc3b6ntemi plastik ve c4b0lac3a7 gelic59fimine katkc4b1 sac49flayabilir
bddad yeni bir sc3bcrdc3bcrc3bclebilir c39cretim yc3b6ntemi plastik ve c4b0lac3a7 gelic59fimine katkc4b1 sac49flayabilir

Yeni Bir Sürdürülebilir Üretim Yöntemi, Plastik ve İlaç Gelişimine Katkı Sağlayabilir. Texas Üniversitesi’nde kimya mühendislerinden oluşan bir ekip, triasetik asit lakton (TAL) adı verilen, biyolojik olarak yenilenebilir bir kimyasalının sentetik olarak üretilmesi için yeni ve uygun maliyetli bir yöntem geliştirdi. Bu, endüstriyel alanda yenilikçi yeni ilaçlar ve sürdürülebilir plastikler üretmek için kullanılabilir.

Ekibin yeni metodu, Cockrell Mühendislik Fakültesi’ndeki McKetta Kimya Mühendisliği’nden profesör Hal Alper’ın liderliğinde geliştirilmiş poliketid olan TAL üretimini, şimdiki biyolojik üretim yöntemlerini aşan seviyelerde artırmak için bir maya olan Y. lipolytica’nın gelişmiş üretim mühendisliğini içerir. Çalışma, mayadaki metabolizmanın sentetik biyoloji ve genetik mühendisliği ile yeniden dizayn edilmesi ile gerçekleştirildi. Sonuçta, araştırma ekibi üretim kapasitesini on katına çıkardı ve böylece, poliketidlerin sektördeki yeni uygulamalara dahil edilmesi için kitlesel olarak üretilmesi sağlandı.

Poliketidler, besin takviyeleri, özel polimerler, pigmentler ve farmasötikler gibi birçok faydalı ürünü yapmak için kullanılabilen, doğal olarak türetilen moleküllerin önemli bir sınıfıdır. Şu anda, pazardaki poliketidlerden türetilen, immünosupresanlar, statinler ve antimikrobik maddeler de dahil olmak üzere 20’den fazla ilaç bulunmaktadır.

Bu noktaya kadar, sentetik poliketid üretimi konusunda teknik zorluklar vardı. Özellikle, çoğu teknolojinin ürün verimi sınırlıdır çünkü kimyasal sentez zordur ve ekonomik açıdan uygun değillerdir. Bilim insanlarının bu atılımı bunu değiştirebilir.

Araştırmacılar, yeni yöntemlerini kullanarak bir film haline getirilebilen ve turuncu ton ve göreceli şeffaflık sergileyen yeni bir plastik malzeme yapmak için doğrudan biyolojik reaktörden TAL’yi saflaştırabiliyor.

UT Austin Teknoloji Ticarileştirme Bürosu, teknoloji için ABD patent başvuruları yaptı ve dünya çapında patent sağlamak için çalışıyor. Ofis, poliketit üretiminin ekonomisini geliştirmeye veya yeni poliketidlerden malzeme veya ürünler üretmeye ilgi duyan ticari ortakları arıyor .

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: