Mikrobiyal Yakıt Hücreleri İle Elektrik Üretebiliriz

f2c87 mikrobiyal yakc4b1t hc3bccreleri c4b0le elektrik c39cretebiliriz
f2c87 mikrobiyal yakc4b1t hc3bccreleri c4b0le elektrik c39cretebiliriz

Mikrobiyal Yakıt Hücreleri İle Elektrik Üretebiliriz. Araştırmacılar modifiye edilmiş grafit keçe kullanarak mikrobiyal yakıt hücrelerinin (MFC) verimliliğini arttırmaya çalışıyorlar. İlk sonuçlara göre, yeni MFC’nin normal hücrelere göre yüzde 20 daha yüksek gerilim üretebileceğini gösteriyor.

Son 20 yılda insan kaynaklı emisyonların yaklaşık dörtte biri fosil yakıtlardan kaynaklandı. Kirliliğin artırılması ve fosil enerji kaynaklarının azalması, bilim insanlarını yeni temiz ve sürdürülebilir alternatif enerji kaynakları aramaya teşvik etmektedir. Mikrobiyal yakıt hücreleri (MFC), geniş kullanım olanakları ve bilinen en temiz enerji kaynaklarından biridir. MFC’ler canlı mikroorganizmalar tarafından temiz ve sürdürülebilir özelliklere sahiptir, doğal koşullar altında çok çeşitli organik substratlardan elektrik üretebilirler.

Kaunas Teknoloji Üniversitesi (KTU) Araştırmacılarından Dr. Kristina Kantmnien, “Mikrobiyal yakıt üretimi, muhtemelen, oda sıcaklığında organik bileşiklerin oksidasyonundan elektrik üretilen tek teknolojidir. Diğer bir deyişle, hiçbir şey yakmak gerekmez ve süreç güneş ışığına bağlı değildir” diyor.

KTU araştırmacılarına göre, MFC teknolojisi, çok işlevli uygulanması nedeniyle benzersizdir. Atık su arıtma tesislerinde toplanan atık su ve çamur, bakteriler için gıda olarak da kullanılabilir. MFC’nin atıksu arıtma sistemine entegrasyonu ile, elektrik enerjisinin kullanımını önemli ölçüde azaltılacak. MFC tarafından üretilen enerji fazlalığı elektrik şebekesine entegre edilebilir ve başka yerlerde kullanılabilecek.

Mikroorganizmaların elektriği üretebileceği fikri 1911’de ortaya atılmış olsa da, 2000’li yıllarda daha aktif olarak araştırılmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar grubu, hücrelerin verimliliğini arttırmaya çalışan MFC teknolojisi ile çalışıyorlar.

Mikrobiyal yakıt hücrelerinin etkinliği büyük oranda kendilerine bağlı olduğu için, KTU araştırmacıları MFC anotlarının niteliklerini ve biyouyumluluk özelliklerini test ediyorlar. KTU araştırmacıları, anod olarak değiştirilmiş grafiti kullanan bir MFC prototipi geliştirdiler.

Anodun değiştirilmesi hücrenin voltajını arttırmasına olanak verdi, normal anota göre yüzde 20 daha yüksek verim elde edildi.

Araştırmacılar, MFC teknolojisinin küçük atık su arıtma tesislerinde veya elektrik enerjisinin sınırlı olduğu uzak bölgelerde yararlı olabileceğini tahmin ediyorlar.

Kaynak :  Sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*