Yanıcı Olmayan Grafen Membranların Geliştirilmesi Üzerine Çalışılıyor

Yanıcı Olmayan Grafen Membranların Geliştirilmesi Üzerine Çalışılıyor. Arkansas Üniversitesi’nden araştırmacılar, grafen oksiti, büyük ölçekli üretimde kullanılabilen yanıcı olmayan ve kağıt benzeri bir grafen membrana dönüştürmek için basit bir yöntem keşfettiler.

J. William Fulbright Sanat ve Bilim Üniversitesi’nde anorganik kimya profesörü Ryan Tian, ​​”Mekanik dayanımları, mükemmel şarj ve ısı iletkenlikleri nedeniyle grafene dayalı malzemeler çok büyük heyecan uyandırıyor”. “Ancak yüksek yanıcılık özellikleri, malzemenin büyük ölçekli üretim ve geniş uygulamalar için kullanımını tehlikeye atıyor.”

Grafenin bu özelliği, daha fazla gelişme ve ticarileştirmenin önündeki bir engel olmuştur. Bununla birlikte, bu yeni keşif, yakıt hücrelerinden güneş hücrelerine, süperkapasitöre ve sensörlere kadar bir dizi ürünü iyileştirmek için grafen ve grafen membranlarının seri bir şekilde üretilmesine olanak tanımaktadır.

Tian’in laboratuarındaki araştırmacılar, üç veya daha fazla pozitif yük ile metal iyonları kullanarak grafen oksit pullarını şeffaf bir zar içine monte ettiler. Bu yeni karbon-polimer tabakası, esnek olmayan, toksik olmayan, mekanik olarak güçlü ve yanıcı değildir.

Malzemenin üzerinde, geçiş metalleri ve nadir toprak metalleri kullanılarak yapılan çapraz bağlanmalar, grafen oksitin yeni yarı iletken, manyetik ve optik özelliklere sahip olmasını sağlıyor.

Son on yılda, bilim adamları, bilinen en güçlü, en hafif ve en iletken malzemelerden biri olan, kalınlığı tek bir atom olan iki boyutlu grafene odaklanmış durumda. Bu nedenlerle, grafen ve benzeri iki boyutlu malzemeler, geleneksel yarı iletkenlerin yerini alması için büyük potansiyel taşıyor. Grafen oksit, kristalimsi bir karbon formudur, grafitten yapılan grafen ve grafenden türetilen malzemeler için ortak bir ara maddedir.

Araştırma, Nanobilim ve Mühendislik Enstitüsü’nde doktora öğrencisi Hulusi Turgut tarafından gerçekleştirildi. Malzemenin karakterizasyonunun bir kısmı ise Birleşik Krallık’taki Andrews Üniversitesi’ndeki Fengjiao Yu ve Wuzong Zhou tarafından yapıldı.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: