Petrokimya Devi LyondellBasell, Dünyanın En Büyük Propilen Oksit Tesisi Kuracak

Petrokimya Devi LyondellBasell, Dünyanın En Büyük Propilen Oksit Tesisi Kuracak. LyondellBasell, Teksas, ABD’de dünyanın en büyük propilen oksit ve tersiyer bütil alkol tesisini inşa etmek için 2.4 milyar dolar harcayacak.

2021 yılına kadar sürecek olan bu tesis petrokimya devinin şimdiye kadarki tek en büyük sermaye yatırımı olacak.


Propilen oksit, poliüretan (yatak takımları ve yapı malzemeleri köpüklerinin önemli bir bileşenidir), reçineler ve yüzey aktif cisimleri üretmek için kullanılan bir kimyasal ara maddedir. Tersiyer butil alkol, propilen oksidin sentezlenmesinin bir yan ürünüdür ve benzine katılmak suretiyle daha verimli yanma için eter esaslı oksi yakıtlara rafine edilir.

LyondellBasell CEO’su Bob Patel, “Bu dünya ölçeğindeki proje, hissedarlarımıza gerçek ve uzun vadeli değer yaratırken, hem üretanlara, hem de daha temiz yakıcı oksi yakıtlara yönelik artan küresel talebi karşılamak üzere tasarlanmış büyüme stratejimizin kilit bir parçası” dedi.

İnşaatın 2018 yılının ikinci yarısında başlaması bekleniyor. LyondellBasell, tesisin her yıl 470.000 ton propilen oksit ve 1 milyon ton tersiyer bütil alkol üreteceğini öngörüyor.

Kaynak : chemistryworldİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: