Peptidler Sayesinde Şampuanların Kokusu Uzun Süreli Olabilecek

Peptidler Sayesinde Şampuanların Kokusu Uzun Süreli Olabilecek. Birçok kişi şampuanını kokusuna bakarak seçer. Maalesef, bu koku genelde saçlarda uzun sürmez. Şimdi, bir çalışma ekibi ACS Applied Materials & Interfaces’te kokunun daha uzun saçlara kalmasına yardımcı olacak yeni bir yol bulduklarını yayınladı.

Parfümler en pahalı şampuan bileşenlerinden biridir, ancak bu çiçekli veya meyveli kokulu bileşiklerin çoğu hızlı bir şekilde buharlaşır veya şampuan gibi yüzey aktif maddeler kullanıldığında kolayca etkinliğini kaybeder.

Günümüzde üreticiler,bir takım sistemler kullanarak kokuları daha uzun süre tutmaya çalışmaktadırlar. Bu tür bir sistem, koku bileşiğinin polimerlerle kapsüllendiği sistemdir. Bu yaklaşımların etkili olduğu gösterilmesine rağmen, yine de kokuların uzun süre saçlara yapışmasına yardımcı olmazlar. Harm-Anton Klok, Andreas Herrmann ve meslektaşları şimdi kokuların saç üzerine kalmasına yardımcı olacak yolları araştırıyor.

Grup, şampuanlama koşulları altında saçlara bağlanabilen, şampuanlama koşulları altında saçlara bağlanabilecek bir siklik peptit tespit etti, bu da düşük bir pH ve sürfaktanların varlığından kaynaklanmakta. Ardından, peptid iki popüler dağıtım sistemine bağlandı: bir mikrokapsül ve bir profragren modeli polimer. Araştırmacılar, peptidin saçlara her iki sistemi de verimli bir şekilde bağlanabileceğini bulmuşlardır. Polimer ve mikrokapsül testlerinde, bir peptide bağlananların, peptid bulunmayanlara kıyasla, saçlara yaklaşık 5 ve 20 kat daha verimli bir şekilde yükleme yapıldığı tespit edildi. Artan bu birikim ile, şampuanlamadan sonra 24 saate kadar daha güçlü bir koku kokusu ile sonuçlandı.

Kaynak : ACS

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*