Kozmetik Sektörü’nde Yol Gösterici ve Öncü Olan “Cosming.com” Sizleri Bekliyor

Kozmetik Sektörü’nde Yol Gösterici ve Öncü Olan “Cosming.com” Sizleri Bekliyor. Kişiye özel Kozmetik Veri tabanı olan www.cosming.com, Türkiye’nin tek Kozmetik Laboratuvarı www.cosminglab.com ve Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Kurucusu ve Başkanı Sayın Levent KAHRIMAN ile yapmış olduğumuz özel röportaj ile sizlere cosming.com ve cosminglab.com ‘un Kozmetik sektörüne nasıl bir bakış açısı getirdiğini ve yapılan yenilikler hakkında bilgi aktarımı sağlamaya çalıştık, yararlı olmasını dileriz.


Merhaba Levent Bey,

-Bize kendinizi tanıtabilir misiniz ?

1979 yılı Kars doğumluyum. Balıkesir Üniversitesi kimya bölümünden mezunum. Meslek hayatıma ilk olarak deterjan sektörü ile başladım. Ardın dan kozmetiğe geçmeye karar verdim ve uzun yıllardır kozmetik üzerine çalışmalarıma devam ediyorum. Yıllarca kimyagerlerin meslek hakları için Kimyagerler Derneği Yönetim Kurulunda görevler alıp çalışmalar yürüttüm. Ayrıca 2013 yılında Kozmetik üreticileri ve araştırmacıları derneğini kurduk. Bunlar ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde dernek bakanlığı görevini üstleniyorum.

-cosming.com fikri ilk olarak ne zaman oluştu , sektördeki hangi eksiklik sizi böyle bir veri tabanı oluşturmaya yönlendirdi ?

Sağlık Bakanlığı’ın kozmetik üreticileri için zorunlu tuttuğu ve yaptırımda bulunduğu yasal düzenlemeler var. Bunlardan biri de ürün güvenlilik değerlendirmesi. Sektör de bu konu da deneyimli kişi bulmakta ve dosyaların oluşturulmasında gerekli bilgileri bir arada bulmakta zorlanıyorduk. Bunun ile ilgili nasıl bir çalışma yapabiliriz derken böyle bir fikir geldi aklıma ve bunu geliştirmeye karar verdim. Uzun soluklu araştırmalar sonucunda böyle bir veritabanı oluştu. 2013 yılında kullanıma hazır hale gelen yazılımlarımız ile veri tabanı hizmeti vermeye başladık ve gün geçtikçe de geliştirmeye devam ediyoruz.

-cosming.com ‘u bize genel bilgileri ile anlatabilir misiniz ?
Cosming.com bir kozmetik veritabanıdır . Bir kozmetik ürünün piyasa sürülmeden önce hazırlanması gereken ürün bilgi dosyaları vardır. Örneğin, “ürün güvenlilik değerlendirmesi”, “ürün bilgi dosyası” gibi. İste oluşturduğumuz bu database bunları kolaylıkla yapmanızı sağlıyor. Bunun dışında üyelerimiz formül çalışmalarını da kolaylıkla sitemiz üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Prosefyonel ve amatör kullanıcılar için bir çok kozmetik yazılım bulunuyor site. Örneğin sabun yapacaksınız, “sabun hesaplama” aracı bunun için büyük kolaylık sağlıyor. Mesela son olarak yayına koyduğumuz bir aracımız var. Ürününüz ne kadar güvenli? Sorunusun yanıtını sağlıyor. Kozmetik yada herhangi bir kimya bilgisine sahip olmanıza gerek olmadan, etiket üzerinde bulunan “içerikler” (ingredients) kısmında ki bileşenleri sisteme girdiğinizde size ürününüzle ilgili bir yorum sunuyor. Ürününüz güvenlimi değil mi görme şansınız oluyor. Bunların dışında bir çok kozmetik yazılımı ve tabi ki yasalarla ilgili düzenlemeler ve sektör ile ilgili diğer haberleri sitemiz üzerinden güncel olarak takip etme kolaylığı sağlıyoruz.

-Ne kadar bir hazırlık süreci geçirdiniz ? Bunca bilgiye ulaşmak ve sisteme tanımlamak hiç kolay olmasa gerek ?

Yaklaşık olarak üç (3) yıllık bir süreç yaşadık yayına başlamadan önce. Veritabanı uzun hazırlık süreçlerinin ardından oluşturuldu. Önemli bir bilim kurulumuz var. Çok değerli bilim insanları ve sektör temsilcileri ile paylaşımlarımız oluyor. Bu süreçte uzun literatür araştırmaları gerçekleştirilip veriler toplandı. Bu verilerin siteme girilmesi gerçekleştirildi. Özverili ve uzun soluklu bir çalışma sürecinin sonucunda ortaya çıkarıldı.

-Üyelik süreci nasıl işlemektedir ? Şuana kadar üyelerinizin genel profili nasıldır ? (şirket, öğrenci vb. )

Sitemiz üzerinden ücretsiz olarak herkes üye olabilir. Bu üyelik tipi genel bilgilere rahatlıkla ulaşıp bazı araçları ücret ödemeden kullanabiliyor. Bu modülü kozmetik merakı olan kişiler ya da ödev araştıran öğrenciler çoğunlukla kullanmaktadır. İstenildiği taktir de diğer üyelik modüllerine geçiş yapılabilmektedir. Üye olmadan önce demo üyelik yaparak sitemin işleyişini daha ayrıntılı olarak görmekte mümkündür. Genellikle bu modüller profesyonel kullanıcılara hitap etmektedir.

-Kozmetik sektöründeki şirketler sizden nasıl yararlanabilir ? Kendi şirketlerine nasıl bir katkı sağlayabilirler ?

Biliyorsunuz kozmetik ürünler için, Sağlık Bakanlığın’ın zorunlu tuttuğu bazı testler , hazırlanması gereken dosyalar vardır. Üye olduklarında bu dosyaların hazırlanmasını sistemimiz üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Bizlerde bu konu da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca kendileri yapmak ta zorlanırlarsa yada bünyelerinde bunun için personelleri yok ise bu hizmeti şirket olarak bizde veriyoruz. Dosyalarını eksiksiz bir şekilde teslim ediyoruz. Ayrıca, Cosmimglab olarak kurduğumuz ve geçtiğimiz günler de Türkak dan akredite olan kozmetik test laboratuvarımızla, Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan kozmetik testlerini de yapıyoruz ve müşterilerimize tek bir elden ihtiyaçları olan tüm hizmeti verebiliyoruz.

-Ayrıca cosming lab.ta dikkatimizi oldukça çekiyor,birçok testi kendi laboratuarlarınızda gerçekleştiriyorsunuz bu konuda ‘da bizi bilgilendirirmisiniz ?

Kozmetik ürünlerde mikrobiyoloji, koruyucu etkinlik testleri, stabilite testleri yaptırılması gerekmektedir. Bizlerde bu testler başta olmak üzere, in vitro cilt iritasyon testlerini de kapsayacak şekilde bir çok testi kendi laboratuvarımızda yapıyoruz. Cosminglab kuruluşunun ikinci yılını doldurmak üzere. Bu sürede sadece kozmetik üzerine çalışmayı prensip edindi. Ve kozmetik sektör deneyimi de olan uzman ekibi ile test metodlarını valide edip Türkak dan kısa sürede akredite olabildi. Bu yanı ile özel bir laboratuvar olduğunu söylemem de bir sakınca görmüyorum.

-Kozmetikte en önemli unsurlardan biride kalite ve güvenli kimyasallar; bu konuda sistem, şirketlere ve kullanıcılara neler sunuyor ve nasıl yardımcı oluyor ?

Sistem üzerinden oluşturulan dosyalarda daha önce girilen veriler Türkiye ve Dünya da ki yasalara göre oluşturulmuştur. Sistemdeki üyelerimiz hem yasalardaki değişiklikleri Cosming.com üzerinden güncel olarak takip edebilmekte hem de dosyalar hazırlanırken mevcut yasalar veritabanı üzerinde kayıtlı olduğu için bunu otomatik olarak hazırladığı dosya ya yansıtıyor. Dolayısıyla ürünlerin içeriklerindeki kimyasalların uygunluğu konusunda da verileri elde etmiş oluyorlar. Ayrıca Cosming.com üzerinden formül sorgulama ile elinizde olan bir ürünü hem son kullanıcı hem de bir üretici olarak ürünün güvenilirliğini denetleyen bir modülümüz bulunmaktadır.

-Son olarak söylemek istediğiniz özel bir konu var mı ?

Uzun yıllardır kozmetik konusunda faaliyetler de bulunuyorum. Bu yönlü hedeflerimizin bir kısmını gerçekleştirmemize rağmen halen yapmak istediğimiz ve bu yönlü çalışmalar yürüttüğümüz bir çok konu var. Ülkemizin bir kozmetik çekim merkezi olması için elimizden gelenleri hem kişisel olarak hemde firma kimliğimizle yapmaya devam edeceğiz. Sizleri de takip ediyoruz. Çok genç ve dinamik bir ekip olarak çok güzel bir ivme sağladınız. Çalışmalarınızda başarılar diliyor, bize yer verdiğiniz için Cosming ailesi olarak size çok teşekkür ediyoruz.

Bizleri böyle bir veritabanı sağladığınız size teşekkür ederiz..

Kozmetik Sektörü'nde Yol Gösterici ve Öncü Olan Cosming.com Sizleri Bekliyorİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: