İtalyan Kimya Devi, Bioplastikler İçin Dünyanın İlk Bio1,4-butanediol Fabrikasını Açtı

05cec talyan kimya devi bioplastikler c4b0c3a7in dc3bcnyanc4b1n c4b0lk bio14 butanediol fabrikasc4b1nc4b1 ac3a7tc4b1
05cec talyan kimya devi bioplastikler c4b0c3a7in dc3bcnyanc4b1n c4b0lk bio14 butanediol fabrikasc4b1nc4b1 ac3a7tc4b1

İtalyan Kimya Devi, Bioplastikler İçin Dünyanın İlk Bio1,4-butanediol Fabrikasını Açtı. Dünya Kimya devleri hızla Bioplastikler ve Bioelastonerlere doğru geçiş için yatırımlarına hız veriyor. Gerek Agrotarım yatırımları, gerek bio üretim için gerekli Plant’lar kurulması için çalışmalar son 10 yılda hızla arttı. İtalya özellikle son yıllarda Bio bazlı Kimyasalların ve sürdürülebilir ürünlerin imalatı için merkez konuma gelmeye başladı.

İtalyan polimer üreticisi Novamont, bio bazlı 1,4-butandiol (BDO) üretim için dünyanın ilk ticari tesisini açtı. Bottrighe, İtalya’da ki tesis 110.000.000 $ mal oldu ve yılda 30.000 ton “BDO” üretebilecek. Novamont fermantasyon yoluyla şeker hammaddelerinden ara ürün elde edecek. Şirket know-how süreci için ABD biyoteknoloji firması Genomatica ile çalışıyor.

“BDO” çözücü olarak, plastik, elastik liflerin ve poliüretanların üretiminde kullanılmaktadır. Ama Novamont Mater-Bi, meyve ve sebze torbaları, zirai filmler ve kahve kapsülleri için kullanılan, kompostlanabilir ve biyolojik olarak parçalanabilen polyester üretmek için bu ürünü kullanacak.

Şirket fosil yakıt plastikten yapılmış benzer ürünlere göre, biyo-BDO ile yapılan ürünlerde CO2 emisyonlarının % 56 azaldığını söylüyor.

Ayrıca Novamont, İtalyan petrol şirketi Eni ile ortak olarak Biorafineri oluşturmak için çeşitli bölegelere yatırım yapmaktadır.

Kaynak : ACS & http://www.novamont.com/

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: