JWST Teleskobu ve Atbaşı Bulutsusu

AA NASA, Avrupa Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) tarafından geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu (JWST), 25 Aralık 2021 tarihinde başarıyla fırlatıldı ve yörüngesine yerleşerek gözlemlerine başladı. Bu teleskop, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerde potansiyel yaşam izlerini araştırmak amacıyla Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini aldı.

Atbaşı Bulutsusu’nun Görüntülenmesi

James Webb Uzay Teleskobu, Avcı (Orion) Takımyıldızı’nda yer alan ve Atbaşı Bulutsusu olarak da bilinen Barnard 33’ü fotoğrafladı. Bu bulutsu, Dünya’dan 1300 ışık yılı uzaklıkta bulunan Orion B moleküler bulutunun batı tarafında yer almakta olup, ilginç görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Bulutsu, yakınındaki sıcak bir yıldız tarafından aydınlatılarak parlayan, yoğun gaz ve toz sütunlarından oluşmaktadır.

Bulutsunun Özellikleri

Bulutsunun Özellikleri

Atbaşı Bulutsusu, genç ve büyük yıldızların morötesi ışığıyla ısınan, iyonize gazlardan oluşan ve “ışıl çözüşüm bölgesi (PDR)” olarak adlandırılan bir alanı içermektedir. Bu alan, morötesi ışığın toz bulutunu buharlaştırması sonucu oluşan yapıları içermekte ve gözlemlenmektedir. Astronomlar, bulutsunun yaklaşık 5 milyon yıl içinde yok olacağını tahmin etmektedir.

JWST’nin Yakın Kızıl Ötesi Kamerası (NIRCam), bulutsunun üzerindeki detayları inceleyerek, bu görkemli yapı hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*