Geleceğin Meslekleri Nelerdir? 2021 Sonrası Popüler Olacak Meslekler

gelecegin meslekleri nelerdir sonrasi populer olacak meslekler
gelecegin meslekleri nelerdir sonrasi populer olacak meslekler

Meslek seçimi, hayatın en önemli kararlarından biridir. Meslek seçerken sadece para kazanma yönteminizi belirlemekle kalmıyor, uzun yıllar boyunca gününüzün en verimli saatlerinde ne ile ilgileneceğinizi de seçiyorsunuz.

Bu noktaları göz önünde bulundurduğunuzda, ilgi alanlarınıza uygun, sizi yansıtan ve bulunduğumuz dönemde önemli bir ihtiyacı karşılayan, yani çağın koşullarına uygun bir meslek seçmek oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay zekayı hayatımızın her alanında sık sık kullanıyoruz. Artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelen yapay zeka teknolojisi, her geçen gün biraz daha gelişiyor ve işlevsel çözümler sunuyor. Özellikle altyapılarını son teknoloji ile donatan büyük şirketler, yapay zeka alanındaki gelişmeleri büyük bir heyecanla takip ediyor ve bu alana oldukça iyi yatırımlar yapıyorlar. Bu durum da yapay zeka üzerine çalışacak kişilere önümüzdeki yıllarda da çok ihtiyaç olacağını gösteriyor.

Bankacılıktan sağlık sektörüne, tekstilden inşaat sektörüne kadar her alanda devreye giren yapay zeka üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız matematiğe, yazılıma, BIG Data teknolojisine ve algoritmalara hakim olmanız gerekiyor.

Robotik Mühendis

Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz robot teknolojisi artık gerçek oldu. Çok daha fazla gelişme potansiyeline sahip olan robot teknolojisi birçok sektörde aktif olarak kullanılıyor. Örneğin üretim bantlarının başında robot görmek artık şaşırtıcı bir durum değil. Ameliyat esnasında devreye giren cerrahi yardım robotları da sağlık sektöründe fark yaratıyor.

Robotik Mühendis, uygun yazılımları hazırlayarak robotlara görevler tanımlar ve bu görevlerin nasıl yapılacağına dair gerekli komutları, koordinasyonu düzenler.

Robotik mühendisi olmak için, matematik ve fen bilimlerine yetkin olmanızın yanında yazılım, bilgisayar ve algoritmada da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Siber Güvenlik Uzmanlığı

Devir teknoloji devri ve teknoloji deyince de akla ilk gelen sorulardan biri “Dijital platformlarda ne kadar güvendeyim?” oluyor. Korsan saldırıları, site hacklemeleri birçok kişi ya da kurumun başına gelebiliyor ve kurum bilgileri dışarı sızabiliyor. Bu da siber ağları, mümkün olan en yeni ve en güncel teknolojik donanımlar ve güvenlik ağları ile korumayı gerekli kılıyor.

Günümüzde kişilerin, şirketlerin veya devlet kuruluşlarının birçok önemli ve özel bilgileri sanal ortamda saklanıyor. Bu bilgilerin saklandığı alanların olası bir saldırıya uğraması durumunda çok büyük sorunlar yaşanabiliyor. Bu noktada devreye giren siber güvenlik internet saldırıları karşısında koruyucu bir kalkan olma görevi üstleniyor. Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlediğini ve bilgisayar korsanlarının da güvenlik sistemlerini aşmak için yeni yöntemler geliştirdiğini düşünürsek, siber güvenlik uzmanlığının gelecekte de değer gören meslekler arasında yer alacağını söyleyebiliriz.

Siber güvenlik uzmanı olmak için bilgisayar teknolojileri, yazılım, matematik gibi alanlarda ilerlemek ve analitik düşünebilmek gerekiyor.​

Yazılım ve Uygulama Geliştirici

Günümüzde neredeyse her sektörde yazılımın gücünden faydalanılıyor. Firmalara gerekli desteği sağlayarak teknoloji ile harmanlanmış çözümleri üreten yazılım ve uygulama geliştiricileri önümüzdeki zamanlarda da popülerliğini koruyacak meslekler arasında yer alıyor.

Yazılım ve uygulama geliştirme uzmanları, firmaların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, bu ihtiyaçlara uygun yazılımlar geliştirme, çok sık kullandığımız ve bir nevi hayatımızı kolaylaştıran uygulamaları geliştirme ve düzenli olarak bu uygulamaların ve yazılımların güncellemelerini sağlama gibi görev tanımlarına sahipler.

İyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız, bilgisayar sistemlerine ilgili olmanız, matematik ve algoritmada kendinizi geliştirebilmeniz ve problem çözme yetisine sahip olmanız oldukça önemlidir.

Oyun Geliştirici

Oyun sektörünü yakından takip eden ve oyun oynayan birisiyseniz sadece beş yıl gibi kısa bir zaman zarfı içerisinde dahi ne kadar ciddi ilerlemeler kaydedildiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Teknolojinin her an geliştiği ve internette zaman geçirme sürelerinin uzadığı bugünlerde, oyun sektörü de oldukça hızlı bir ivmede ilerliyor. Oyunların altyapıları sürekli güncellenirken ve iyileştirilirken bir yandan da efekt ve görsellerde de harika gelişmeler kaydediliyor.

Sektör ne kadar genişlerse, bir o kadar da yeni oyun geliştiricilere ihtiyaç duyuyor. Oyunları oynayan taraftan, geliştiren tarafa geçmek ve ilgi alanınızı mesleğiniz haline getirmek isterseniz, yazılım dillerine hakim olmanız, tasarım ve efektler konusunda da gelişime açık olmanız size fark yaratabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Teknolojinin gelişme hızıyla birlikte dijital pazarlama da her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Özellikle son bir yıldır tüm dünyada yaşanan pandemi süreci, dijital gelişmelerin ne gibi kolaylıklar sağlayabileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Bu dönemde şirketler dijital dünyanın neler yapabileceğini ve kendi dijital altyapılarında olan eksiklikleri fark ederek dijital gelişmelere odaklandılar.

Birçok sektörün uzaktan çalışma düzenine geçtiği, online alışverişin en yüksek verilere ulaştığı, sosyalleşme, eğitim, spor gibi aktivitelerin dahi dijital kanallar aracılığıyla yapılabildiği günümüzde dijital pazarlama uzmanlarına olan ihtiyaç da artıyor.
Dijital pazarlama uzmanı olmak için, dijital trendleri yakından izlemek, sosyal medya platformlarına hakim olmak, SEO, Google Analytics konularında kendini geliştirmek, dijital pazarlama trendleri yaratabilmek gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: