BTSO Kimya Sektörünü Güçlendirmeye Devam Ediyor

BTSO Kimya Sektörünü Güçlendirmeye Devam Ediyor. BTSO’nun Kimya Sektörü İçin Hazırladığı Ur-Ge Projesi Başvurusu, Ekonomi Bakanlığı Tarafından Kabul Edildi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) sektörlerin küresel rekabetçiliğini güçlendirme anlamında onaylanan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projelerinin sayısı 5’e yükseldi.


Bursa ekonomisi için Ur-Ge projeleriyle 22,5 milyon dolara kadar kaynaktan faydalanmanın yolunu açtıklarını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Stratejik sektörlerimizin uluslararası arenada rekabet gücünü arttırıyoruz. Hedefimiz, en az 10 Ur- Ge projesini Bursa ekonomisine kazandırmak” dedi.

Bursa iş dünyasının stratejik sektörlerde söz sahibi olmasına yönelik örnek çalışmalara imza atan BTSO, Ur-Ge projelerine devam ediyor. Bursalı firmaların dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmamasını ve ihracatını artırmayı hedefleyen BTSO, Bursa ekonomisine yeni kaynakları kazandırıyor. Daha önce uzay, havacılık ve savunma, raylı sistemler ve bebe çocuk konfeksiyonu alanlarında Ur-Ge projeleri onaylanan BTSO’nun, makine sektörünün ardından kimya sektöründe de Ekonomi Bakanlığı’na yaptığı başvurusu onaylandı.

SEKTÖR İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Ur-Ge projesi ile firmaların yurt dışına açılmasını ve ihracat kapasitesini artırılması hedefleniyor. 19 firmanın yer aldığı Kimya Ur-Ge projesi kapsamında seçilen sektörde faaliyet gösteren firmalara büyük avantajlar sağlanıyor. Proje ile firmaların rekabetçiliğinin güçlenmesi, ihracat kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

STRATEJİK SEKTÖRLER DÜNYAYA AÇILIYOR

Proje sayesinde şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi için danışmanlık hizmetinin verilmesi ve firmaların yeni pazarlara açılmasına katkı sağlanacak. Projeye katılan firmalara, BTSO liderliğinde ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık, ortak pazarlama gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri gerçekleştirilecek.

5 PROJELE 22,5 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, şimdiye kadar hazırladıkları 5 Ur-Ge projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandığını hatırlattı. Her bir projeye Ekonomi Bakanlığı’nın 4,5 milyon dolara kadar destek sağladığını ifade eden Burkay, şimdiye kadar onaylanan projelerle ile birlikte Bursa’ya 22,5 milyon dolara kadar kaynağın aktarılmasını hedeflediklerini vurguladı.

Başkan Burkay, BTSO olarak gıda, tekstil ve kompozit alanlarında Ur-Ge projeleri çalışmaların da hızla devam ettiğini belirtti.

STRATEJİK SEKTÖRLERDE REKABET GÜÇLENİYOR

Sanayi ve üretim başkenti konumundaki Bursa’ya en az 10 Ur-Ge projesini kazandırmayı hedeflediklerini açıklayan Burkay, “Kimya sektöründe Ekonomi Bakanlığı’na yaptığımız başvurumuz onaylandı. BTSO olarak Bursa’da stratejik sektörlerimizin uluslararası rekabetini gücünü artırmak istiyoruz. Ur-Ge projeleriyle devletin iş dünyasına yönelim sunduğu yeni kaynakları Bursa’ya kazandırmaya devam edeceğiz. Biz üyelerimizin önünü açmak istiyoruz. Onların ihtiyaç duydukları sektörlerde yolunu açacak ve güç kazandıracak argümanları harekete geçiriyoruz. Bu sayede hem kentimizin hem de ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

BTSO Kimya Sektörünü Güçlendirmeye Devam Ediyor

 

Kaynak : BTSO


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: