Araştırmacılar Tarım’da Devrim İçin Çalışmalarına Devam Ediyor

Araştırmacılar Tarım’da Devrim İçin Çalışmalarına Devam Ediyor. Dünya nüfusu hızla artmaya devam ederken, tarım uzmanları çiftliklerin talebe ayak uydurmak için yeterli gıdayı nasıl üreteceğini bulmaya çalışıyor. Yeni bir yöntem, mahsul verimi artırmayı içeriyor. Bu amaçla, bilim adamları, kolza tohumu poleninden türetilen karbon bazlı, düşük maliyetli, biyouyumlu bir gübre yapmak için bir yöntem geliştirdiler. ACS Omega‘da yer alan bu çalışmada, karbon noktalı ( carbon dots ) gübrelerin hidrofonik olarak olarak ekili marula uygulanmasının büyümesini yüzde 50 arttırdığı bulundu.


Mekanik, termal, optik ve elektriksel özelliklere sahip olan karbon nanomalzemeler, genellikle kompleks cihazlarla ilişkilidir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu materyallerin potansiyel tarımsal uygulamaları olabilir ( bazı çalışmalar bitki büyümesini arttırdıklarını göstermiştir ). Bununla birlikte, bu konseptin problemi, bir çok karbon nanomalzemesinin üretilmesi pahalıdır ve genellikle ağır metal kontaminasyonu ile sonuçlanır. Daha güvenli bir alternatif için, Yingliang Liu, Bingfu Lei ve arkadaşları çalışmaların biyouyumlu olduğunu gösteren karbon noktalı ( dots ) çalışmalar yapmaya başladı.

Araştırmacılar parçalayarak ve kolza tohumu polenini ısıtarak karbon noktaları sentezledi.

Yüksek verimli süreç, nispeten ucuzdur, maliyet gram başına 3 senttir. Malzemenin marul üzerindeki gübre olarak test edilmesi, bir besin çözeltisinin litresi başına 30 miligram konsantrasyonunda yapıldı. Verimin, bu gübrelerin verildiği bitkiler de yüzde 50 arttığı görüldü. Ayrıca, karbon noktaları floresan olduğu için, araştırmacılar materyalleri ultraviyole ışığı altında izleyebiliyorlardı. Malzemelerin çoğunlukla yapraklara dağıldığını gördüler. Daha fazla analiz, C vitamininin ve çözünür şekerlerin ve proteinlerin etkilenmediğini de göstermiştir.

Yazarlar, Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı, Guangdong Eyaleti Bilim ve Teknoloji Planlama Projesi, Guangzhou Bilim ve Teknoloji Projesi, Guangdong Doğa Bilimleri Vakfı ve Guangdong Eyaleti Yüksek Öğretimindeki Yüksek Düzey Yetenekler Vakfı’ndan destek almaktadır.

Çalışmanın detaylarına ulaşmak için : http://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsomega.7b00657

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: