Ülkeler Artık Yasal Olarak Civa Emisyonlarını Azaltmakla Görevli, Minamata Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Ülkeler Artık Yasal Olarak Civa Emisyonlarını Azaltmakla Görevli ,Minamata Anlaşması Yürürlüğe Girdi. Birleşmiş Milletler Minamata Sözleşmesi 16 Ağustos Çarşamba günü yürürlüğe girdi. Çevre ve sağlıkla ilgili ilk yeni küresel anlaşma hükümetlere, vatandaşlarını civanın zararlı etkilerinden koruma yükümlüğü getiriyor .

Sözleşmeye taraf olan 74 ülke yasal olarak bir önlem almak zorunda. Bu anlaşma, yeni cıva madenlerinin açılmasının yasaklanmasını, varolan ürünlerin aşamalı olarak kontrol altına alınmasını ve zanaatkarlar tarafından işlenilmesini, üretim proseslerinde ve kozmetik, ampul, pil ve diş dolgu gibi gündelik ürünlerin üretiminde düzenlenmesini de kapsıyor. Anlaşma ,civanın geçici depolanması, civa atığı ve kirlenmiş alanların riskini azaltmak için önlemleride içerir. Sözleşme ayrıca, emisyonları kömürle çalışan elektrik santrali, atık yakımı ve çimento üretimi gibi diğer endüstriyel süreçlerden kaynaklanan yan etkileri azaltmayı amaçlıyor.

128 ülke tarafından imzalanan Sözleşme, adını 1932-1968 yılları arasında Japonya’daki Minamata Körfezi’ne endüstriyel atıksular dökülürken, tarihteki en ciddi civa zehirlenmesinin felaketinden almaktadır. 

Japonya daha sonra civa zehirlenmesi nedeniyle yaklaşık 60.000 kişinin kayıplarını telafi etti.

Küresel çevre sağlığı STK’ları ağı olan IPEN, anlaşma, küresel ekonomideki civa ile mücadelenin başlangıcıdır. Ancak amacına ulaşmak için daha güçlü koordine edilmiş küresel eylem gerekmektedir. IPEN‘in civa politikası danışmanı Lee Bell, “Civa ile kontamine olmuş alanlar birçok ülkede yavaş bir felaket haline geldi” diyor. “Ülkelerin bu bölgelerdeki riskleri belirleyebilmesi, kontrol edebilmesi ve temizleyebilmesi için birleştirilmiş yönergelere ihtiyacımız var. Bell, yeni endüstriyel kullanımları yasaklamak yeterli değil. “Ülkeler, izleme, sağlık önlemleri ve gıda tavsiyelerini iyileştirmeli ve sağlık uygulayıcılarının civa zehirlenmesini anlamaya yönelik kapasitelerini arttırmalıdır”.

İnsan Hakları İzleme Örgütündeki çocuk hakları direktörü Juliane Kippenberg, milyonlarca çocuğun ve yetişkinlerin civa’ya günlük olarak maruz kaldıklarına dikkat çekiyor. Örgüt, Gana, Mali, Nijerya, Tanzanya, Filipinler ve Papua Yeni Gine’deki zanaatkar ve küçük ölçekli altın madenlerinde çalışan kişilerin civa’ya maruz kaldıklarını belgeledi. Kippenberg, “Sözleşme yürürlüğe girdiğine göre, hükümetler  anlaşmayı uygulamaya koymak zorunda” diyor.

Sözleşmeye taraf ülkelerin ilk toplantısı 24-29 Eylül tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacaktır.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*