Araştırmacılar Dünyanın İlk Probiyotik Birasını Ürettiler

Araştırmacılar Dünyanın İlk Probiyotik Birasını Ürettiler. Daha fazla bira içmek için herhangi bir mazeret arayanlar için yeni bir dayanak noktası bulundu, bir araştırmacı ekibi probiyotikleri içeren bir alkollü içecek üretmeyi başardı. Araştırma, biranın bağırsak sağlığını ve bağışıklığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.


Birçok süt temelli probiyotikler var, ancak şu anda probiyotikleri içeren biralar yok, çünkü esas olarak bira, potansiyel probiyotiklerin büyümesini ve hayatta kalmasını sınırlayan, hop asidi ( şerbetçi otu ) olarak bilinen bir şey içeriyor. Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hop asidinin etkilerini engelleyip engelleyemeyeceklerini görmek için harekete geçti.

Araştırmacılar, Lactobacillus paracasei L26 olarak bilinen probiyotik geni destekleyebilen ekşili bir bira geliştirmeyi başardılar. Bu probiyotik insan bağırsağında zaten bulunur ve bağışıklık sistemini düzenleyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Birayı geliştiren Chan Mei Zhi Alcine, yaptığı açıklamada “Bu bira için probiyotik mikroorganizma olarak laktik asit bakterisi kullandık” diye açıklıyor. ” Laktik asit üretmek için arpa mayasındaki mevcut olan şekerleri kullanılacak ve keskin ve lezzetli bir tada sahip bir bira elde edilecektir. Ürün yaklaşık yüzde 3.5’lik bir alkol içeriğine sahip olacak.

Probiyotik kullanmamız gerekip gerekmediğine dair kanıt karışıktır. Bazı doktorlar bağırsak bakterilerini korumak ve ishali önlemek için ağır antibiyotik dozları almayı önerir. Ayrıca “Clostridium difficile” enfeksiyonu geliştirme riskini azaltabilir ve diğer hastalıkların yanı sıra irritabl bağırsak sendromunun ( Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık ve ishal atakları ) tedavisinde yardımcı olabilir.

Sağlık sorunları olan insanlar için probiyotik almak faydalı olabilirken, kanıtlar sağlıklı bireyler için çok daha az.

Araştırmacılar, yeni biranın “bağışıklığı artırmaya” yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak bu tartışmalı bir iddiadır.

2011’de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, bu iddiaların bilim tarafından desteklenmediğini tespit etti ve aslında şirketleri bu tür iddialarda bulunmaktan men etti.

Her iki durumda da, özel birası pazarının son zamanlarda genişleyen büyümesiyle, probiyotik biranın pazarıda yüksek olabilir. Araştırmacılar, başkalarının tariflerini kopyalamalarını durdurmak için keşiflerine ilişkin bir patent aldılar ve sonuçta birayı ticari olarak üretmeyi umuyorlar.

Kaynak : iflscienceİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: