Yapay zeka dayanaklı telefon çağı başlıyor: İşte karşımıza çıkacak yeni özellikler

Her yıl, Apple ve Google, akıllı telefonlarımıza ana ekranda estetik revizyonlar, daha güçlü saklılık muhafazaları ve eğlenceli iletileşme araçları üzere yeni özellikler getiren kıymetli yazılım güncellemelerini duyuruyor.

Bu yıl değişiklikler daha radikal oldu, zira şirketler telefonlarımıza artık yapaya zeka getirmeye başladı.

Apple yeni özelliklerini tanıttı

Pazartesi günü düzenlenen yıllık geliştirici konferansında Apple, bu sonbaharda iPhone’lara güç veren işletim sistemi iOS 18’e gelecek bir dizi geliştirmeyi gösterdi.

Yeni araçlar ortasında, sesli asistan Siri’nin yenilenmiş bir sürümü ve imgeler oluşturacak, web makalelerinin özetlerini çıkaracak ve kısa bildirilere ve e-postalara karşılıklar hazırlayacak bir yapay zeka sistemi yer alıyor.

Apple’ın tanıtımı, Google’ın geçtiğimiz ay ses kayıtlarını otomatik olarak özetleyen, bir telefon görüşmesinin dolandırıcılık olup olmadığını tespit eden ve öğrencilerin mesken ödevlerine yardımcı olan bir yapay zeka sistemini içeren Android duyurularının akabinde geldi.

Yapay zeka teknolojisi hâlâ yeni olduğundan, bu gelişmelerin kitlelerde yankı uyandırıp uyandırmayacağı muhakkak değil.

Güncellemeler çok yakında

Apple ve Google, bu sonbaharda iOS ve Android için fiyatsız yazılım güncellemelerini yayınlamaya hazırlanıyor. İşte akıllı telefonlarımızın nasıl değişeceği hakkında bilmeniz gerekenler.

Siri yapay zekayla büsbütün değişiyor

Apple, 13 yaşındaki sanal asistanı Siri’yi büsbütün elden geçirdiğini söyledi.Asistan yakında şirketin “geniş lisan modeli” versiyonu olan Apple Intelligence tarafından desteklenecek.

Bu çeşit yapay zeka teknolojisi, telefonunuzdaki otomatik tamamlama özelliğine benzeri halde hangi sözlerin birbirine ilişkin olduğunu iddia etmek için istatistikler ve karmaşık algoritmalar kullanıyor.

Bu, ChatGPT ve Google Gemini üzere sohbet robotlarına güç veren teknolojinin birebiri.

Apple, kullanıcı datalarının iPhone’larda kalacağı için kendi sisteminin başkalarından daha özel olduğunu söyledi.

Yükseltme, Siri’nin bir konuşmanın içeriğini işleyebilmesini sağlayacak ve kullanıcıların sanal asistanla daha doğal konuşmasına imkan tanıyacak.

Apple, yeni ve daha yetenekli Siri’nin birebir vakitte fotoğraf albümünüzde ehliyetinizin fotoğrafını aramak ve kimlik numarasını bir forma yapıştırmak üzere daha karmaşık vazifeleri de yerine getirebileceğini söyledi.

Apple, ayrıyeten yapay zekanın kullanıcılarının iletilerin içinde otomatik olarak görseller oluşturmasına da imkan tanıyacağını duyurdu.

Örneğin, bir arkadaşınıza memnun bir doğum günü diliyorsanız, yapay zeka, fotoğraf albümünüzde o arkadaşınızın bir fotoğrafını inceleyecek ve akabinde o kişinin balonlu bir avatarını oluşturabilecek.

Yapay zeka birebir vakitte Mail ve Notes üzere uygulamaların yazılmasında da kullanılabilecek. Kullanıcılar, düzeltme yapmak yahut farklı bir biçimde tekrar yazmak için metni vurgulayabilecek.

Apple, Siri’nin tanım fikirleri listesi oluşturmak üzere vazifelerde yardım almak için ChatGPT’den yararlanabilmesi emeliyle OpenAI ile bir paydaşlık kurduğunu da açıkladı.

Yapay zeka özellikleri, bu sonbaharda iPhone 15 Pro da dahil olmak üzere sadece en yeni ve en süratli iPhone’lara gelecek.

Google da Android için misal adımlar atıyor

Google’ın en yeni yapay zeka özelliklerinin birçoklarını sırf Google Pixel telefonlarının sahipleri kullanabiliyor. Lakin, bu yılın sonlarında başka Android aygıtlara da dayanak verilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Google, kullanıcıların bir uygulama indirmeyi gerektiren yeni yapay zeka asistanı Gemini’yi test etmelerine müsaade vermişti.

ChatGPT’ye benzeri halde Gemini, verdiğiniz komut ne olursa olsun karşılıklar üreten bir sohbet robotu üzere davranıyor.

Gemini’nin Nano ismi verilen yeni bir sürümü, kapalılık hedefiyle Google sunucularındaki istekleri işlemek yerine, yapay zeka vazifelerini direkt Pixel telefonlarda çalıştırıyor.

Dolandırıcılık tespitine yönelik özelliklerden biri, telefon görüşmelerinizi dinlemek için yapay zekanın kullanılmasını içeriyor.

Yapay zeka, konuşma sırasında bir dolandırıcının çevrimiçi bankacılık şifrenizi istemesi üzere bir dolandırıcılık faaliyeti algıladığında, kullanıcıyı bildirimle uyarıyor.

Diğer bir özellik olan Circle to Search, kullanıcıların rastgele bir görseldeki objeyi daire içine alarak süratli bir biçimde Google’da arama yapmasına imkan tanıyor.

Bu özellik, artık öğrencilerin yardım için bir matematik yahut fizik sorununu daire içine almalarına imkan tanıyacak halde genişletildi.

Google’ın yapay zekası daha sonra sorunun nasıl çözüleceğine ait adımların bir listesini oluşturuyor.

Gemini Nano ayrıyeten bir ses kaydından otomatik olarak oluşturulan bir transkript alabilir ve toplantılar için faydalı olabilecek yazılı özetler oluşturabilir.

Başka bir araç olan Magic Compose, bir bildirisi farklı bir biçimde süratli bir formda yine yazmak için Google’ın Bildiriler uygulamasında kullanılabilir.

Mesajlaşmada iyileştirmeler

On yıldan fazla bir müddettir, dünyanın her yerindeki akıllı telefon kullanıcıları yeşil-mavi balon ayrımıyla karşı karşıya kalıyor.

iPhone kullanıcıları öteki iPhone’lara ileti gönderdiğinde bildiriler mavi renkte görünüyor ve eğlenceli emojiler ve animasyonlar üzere özel avantajlardan yararlanabiliyor.

Ancak bir iPhone kullanıcısı bir Android kullanıcısına ileti gönderdiğinde balon yeşile döner, birçok özellik bozulur. Buna fotoğraf ve görüntülerin kalitesi de dahil.

Apple nihayet bu uçurumu kapatmaya yönelik bir adım atıyor. iOS 18’de bildiri uygulamasının, Google ve başkalarının yıllar evvel uygulamalarına entegre ettiği bir standart olan Güçlü İrtibat Hizmetlerini (RCS) benimseyeceğini söyledi.

iPhone’lar ve Android’ler ortasında gönderilen metinler yeşil kalacak, lakin görseller ve görüntüler daha kaliteli olacak.

Birçok iPhone ve Android kullanıcısı, imaj kalitesinin düşük olması nedeniyle birbirlerine ileti göndermekten çekindiklerini söylüyordu.

Apple ayrıyeten iMessage uygulamasına gecikmiş üzere görünebilecek bir özellik getirdiğini de söyledi: Bir iletisi daha sonra gönderilecek biçimde planlama yeteneği.

Yapay zeka çağına hazır mısınız

Sonuç olarak, yapay zeka dayanaklı telefonlar, günlük ömrün birçok alanında ihtilal niteliğinde değişiklikler getirecek.

Yapay zeka dayanaklı telefonların sunduğu bu kapsamlı ve gelişmiş özellikler, yalnızca teknoloji tutkunları için değil, günlük hayatın her alanında yenilik arayan herkes için büyük bir adım manasına geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*