ChatGPT’nin geliştiricisini dava etmişti: Elon Musk şikayetini geri çekti

AA

Tesla, SpaceX ve X üzere şirketlerin sahibi Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ve şirketin CEO’su Sam Altman’a dava açmıştı.

Gelen bilgilere nazaran ünlü milyarder, dava kapsamındaki şikayetini geri çekti.

Söz konusu gelişme, mahkemenin OpenAI şirketinin davanın düşürülmesine yönelik talebinin görüşülmesinden bir gün evvel yaşandı.

Gerekçe gösterilmedi

Musk’ın avukatları tarafından sunulan dilekçede, aylar süren davanın, rastgele bir münasebet gösterilmeksizin düşürülmesi talep edildi.

Dava süreci nasıl başlamıştı

2018’de idare konseyinden istifa ettiği OpenAI şirketinin kurucu muahedesine ve kuruluş misyonuna muhalif hareket ettiğini tez eden Musk, şubatta, şirketin “yeniden insanlığa yarar sağlama misyonuna geri dönmesi” talebiyle dava açmıştı.

Microsoft’a çalışıyor iddiaları

Dava dilekçesinde, OpenAI’nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirildiği ve şirketin yapay zekayı insanlığın faydasından çok Microsoft’un karını en üst seviyeye çıkarmak için geliştirdiği, bunun ise şirket kontratının ihlali manasına geldiği tez edilmişti.

OpenAI ise Musk’ın tezlerini reddederek, onun geçmişte şirket üzerinde tam denetim sahibi olma ve şirketi Tesla ile birleştirme teşebbüsünde bulunduğunu savunuyor.

Öte yandan, Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse güvenlik ihlaline

yol açacağı gerekçesiyle Apple aygıtlarını şirketlerinde yasaklayacağını belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*