Prof. Dr. Özlü’den ‘A (H5N2)’ açıklaması: Olağandışı bir durum görmüyorum

DHA

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Meksika’da A(H5N2) kuş gribi kaynaklı birinci insan vefatının doğrulandığını açıkladı ve bu açıklamanın akabinde vatandaşlar panik olmaya başladı.

Birçok kişi “salgın yine mi dönüyor” diyerek sorgulamalar yaparken, Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hususa dair rahatlatan bir açıklama yaptı.

Özlü, koronavirüs sonrası gündemde yer edinip, telaş yaratan hadiseyi kıymetlendirdi, emsal bir virüsün varlığına dair testlerin negatif çıktığını söyledi.

“Aslında kuş gribi bizim bildiğimiz bir vaka”

Meksika’da beşerde birinci A tipi bir grip virüsüne bağlı H5N2 vefat olayı görüldüğünü belirten Prof. Dr. Özlü, “Aslında hasta yaklaşık 3 haftadır yatalak vaziyette. Hastada grip şikayetleri, semptomları başlıyor. Alınan örnekler inceleniyor. Öncelikle A kümesi bir grip virüsü olduğu saptanıyor. Daha sonra öbür tahliller yapılıyor ve bunun H5N2 dediğimiz bir kuş gribi çeşidi A virüsü olduğu anlaşılıyor. Farklı olan daha evvel bu ‘H5N2’ ye bağlı bir insan gribinin bildirilmemiş olması. Bu olağan dikkat çekiyor. Hasta üzerinde yapılan araştırmalarda aslında bu hastanın kuş ya da kümes hayvanlarıyla temasının olmadığı rapor edilmiş.

Yani kaynağı bilinmiyor. Bu virüsün, hastaya nasıl bulaştığı bilinmiyor. Hasta maalesef hastaneye yatırıldığı gün de ölüyor. Münasebetiyle bu daha da bir kıymet kazandı, bu türlü olunca. 24 Nisan’da birinci sefer bu tahliller yapılıyor. 22 Mayıs’ta da aslında virüsün H5N2 olduğu ortaya çıktı. Aslında kuş gribi bizim bildiğimiz bir olay. Vakit zaman kuşlar ortasında, kümes hayvanları ortasında salgınlar görülüyor. Bazen de insanlarda hadiseler bildirilmiş lakin bu H5N2, birinci hadise.” dedi.

“Virüsün varlığına dair testler negatif”

Vakanın beşerden beşere bulaştığına dair bilgi olmadığını kaydeden Prof. Dr. Özlü, “Şunu çabucak başta söyleyeyim ki bu hadiseyle ilgili detaylar, yani bilhassa temaslılarla ilgili yapılan takipler şimdi daha sonuçlanmış değil. Birinci sonuçlanan raporlarda temaslılarda emsal bir virüsün varlığına dair testler negatif çıkmış. Münasebetiyle beşerden beşere bulaştığına dair bir bilgi yok.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) de zati bunun toplum için bir tehdit oluşturmadığını, bir risk oluşturmadığını söylüyor. Buna dikkat çekmek isterim. Ancak sonuç prestijiyle A kümesi kuş griplerinin hayvanlardan insanlara, insanlardan insanlara potansiyel olarak bulaşma riskinin olduğunu biliyoruz. O açıdan bu kuş hareketleriyle, göçleriyle taşınabilir.” diye konuştu.

“Anormal bir durum yok”

Prof. Dr. Özlü, “Kümes hayvanları ortasında yayılabilir. Oradan da kuşlarla, kümes hayvanlarıyla uğraşan insanlara bulaşabilir. Bu türlü bir mümkünlük her vakit kelam konusu. Toplum içinde bir risk olmadığını şu an prestijiyle söyleyebilirim. Yalnızca birinci hadise olması bu tıbbın H5N2 açısından ilgi çeken bir durum.

Genel itibariyle hastalığın belirtileri, grip belirtileri. Yani ona misal ateş, boğaz ağrısı, halsizliği, kırgınlık, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük üzere semptomlar, birebir yani farklı bir semptom yok. Alınması gereken önlemlere gelince de gripten korunmak için ne yapmamız gerekiyorsa onları yapmamız gerekiyor. Olağandışı bir durum görmüyorum.” tabirlerini kullandı.

A (H5N2) nedir

H5N2, Influenzavirus A çeşidinin bir alt cinsidir. Alt tip, tavuklar, ördekler, hindiler, şahinler ve devekuşları dahil olmak üzere çok çeşitli kuşları enfekte eder. Etkilenen kuşlar çoklukla hasta görünmüyor ve kuş gribi viral alt tipleri nedeniyle hastalık çoklukla hafif seyrediyor.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*