Tarihte birinci kez bir insansı robot Çin Seddi’ne tırmandı

İnsansı robotlar, insan gibisi özelliklere ve davranışlara sahip olan, ekseriyetle dış görünüşleriyle insanları anımsatan robotlara deniyor.

Bu cins robotlar ekseriyetle biçim, hareket ve bazen davranış açısından insanlara benzerlik gösteriyorlar.

Elon Musk’ın Tesla’sı da dahil olmak üzere Batılı şirketler, kendi insansı robotlarını üretmek için yarışıyor. Lakin Çin, her vakit olduğu üzere Avrupalı şirketlere baş tutuyor.

Çinli robot Çin Seddi’ne tırmandı

Çinli insansı robot üretim firması Robot Era, insansı robotu “XBot-L”yi Çin Seddi’ne tırmandırdı. Böylece tarihte birinci kere bir insansı robot, Çin Seddi’ne tırmanmış oldu.

XBot-L, Çinli Unitree firmasının H1 insansı robotu kadar süratli ya da Boston Dynamics’in Atlas’ı kadar çevik olmasa da Çin Seddi’nin engebeli ve bozuk kaldırımında gezinme konusunda dikkate paha bir yetenek sergiledi.

Ayrıca merdivenleri ustalıkla çıkan robot, muhafaza kulelerinden birine ulaştığında “tai-chi” hareketleri bile gerçekleştirdi.

Robot Era, bu yetenekleri, XBot-L’nin öngörülemeyen yüzeyleri yönetmesine ve loş alanları tesirli bir formda keşfetmesine imkan tanıyan özel destekli öğrenme (RL) teknolojisine bağlıyor.

Dünya bu robotu konuşuyor

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki Disiplinlerarası Bilgi Bilimleri Enstitüsü tarafından kurulan bir şirket olan Robot Era, bu tanıtım sayesinde robotunu dünyaya gösterdi.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*