Kullanıcılara müjde: Android 15 ile telefonların ses kalitesi artacak

Google, geçtiğimiz haftalarda Pixel telefonları için Android 15 geliştirici ön izleme sürümünü yayınladı.

Yeni güncelleme, bir mühlet daha Google modelleri için kullanıma sunulduktan sonra diğer akıllı telefon üreticilerine de ulaşmaya başlayacak.

Telefonların ses kalitesi artacak

Google, Android 15 ile kablosuz sese çeşitli iyileştirmeler yapacak. Şirket, bu kapsamda Bluetooth LE Audio iyileştirmelerinin Android 15’e getirecek.

Ayrıca, Android 15 güncellemesi yüklü telefonlara Dinamik Uzamsal Ses dayanağı de gelecek.

Bu özellik, surround ses özelliğine sahip içerikleri izlerken daha da etkileyici bir ses sunacak.

Android Medya ve Kamera Eser Müdürü Karthic Veera, Bluetooth LE ve Dinamik Uzamsal Ses özelliğinin, “daha da sürükleyici bir tecrübe için daha düşük baş izleme gecikmesi ve daha âlâ bant genişliği kullanımı sağladığını” söyledi.

Böylece sinema salonu gibisi bir surround ses tecrübesi, Android 15 ile kullanıcılara sunulacak.

Dinamik Uzamsal Ses nedir ve neden bu kadar önemli

Akıllı telefonlar ve tabletler sadece stereo (iki kanallı) hoparlörlere sahip olduklarından sinema salonu gibisi surround ses tecrübesi sunmazlar.

Ancak surround sesi kulaklık ve yazılım aracılığıyla simüle etmek mümkündür. Uzamsal Ses özelliği, yazılım hilesi yoluyla 5.1 kanallı (veya daha yüksek) sesi simüle eder.

Dinamik Uzamsal Ses, başınızın hareketini telefonun ekranına yahut tabletine nazaran takip ederek simüle edilen ses kanallarının pozisyonunu koruyarak bunu bir adım daha ileri taşıyor.

Yani başınızı sola yahut sağa hareket ettirdiğinizde simüle edilen ses kanallarının pozisyonu başınızla birlikte hareket etmez.

Dinamik Uzamsal Ses özelliği, sürükleyici tecrübesi geliştirse de daha fazla süreç ve güç gerektirir; bu da daha düşük kaliteye yahut daha yüksek gecikmeye neden olabilir.

Gecikmeyi ortadan kaldırmak için Google, artık Android artık Bluetooth LE Audio özelliğini kullanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*