Görme ve duyma engellilerle empati için bilgisayar oyunu yaptılar

AA

Tosya Fen Lisesi 11. sınıf öğrencileri Eyüp Talha Pelit, Yusuf Talha Okuyucu, Abdullah Salih Varlık ve Furkan Şenovalı, görme ve duyma engellilerin oyun oynarken yaşadığı zorlukları diğerlerine da deneyimletebilmek için bir bilgisayar oyunu geliştirmeye karar verdiler.

“Nanoninja” ismini verdikleri bu oyunda, oyuncular kimi kısımlarda yalnızca ses duyusuyla, birtakım kısımlarda ise yalnızca görme duyusuyla ilerlemek zorunda kalıyorlar.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Bilim Şenliği’nde oyunlarını sergileyen öğrenciler, projelerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Oyunu piyasaya sunmayı hedefliyorlar

Oyunu geliştiren öğrencilerden Eyüp Talha Pelit, arkadaşlarıyla engellilerin oyun oynarken çektikleri dertleri gördüklerini, bununla ilgili çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Karakterimiz bir fabrikada üretilirken patlama sonucunda kaçıyor. Patlama nedeniyle de değişime uğruyor. Bu nedenle oyunun birtakım kısımlarında bir anda görme ve duyma yeteneğini kaybediyor. Bu formda empati yeteneğimizi geliştirerek engelli arkadaşlarımızı daha âlâ anlayabiliyoruz. Sahayı duyarak ya da yalnızca görerek oynamaya çalışıyoruz.

ifadelerini kullandı.

Oyunu geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Pelit,

Onlara da dayanak olmuş oluyoruz. Hala gelişim sürecinde aslında. Daha planlarımız devam ediyor. Oyun piyasasına çıkarmaya kadar ilerlemeyi düşünüyoruz.

dedi.

Yusuf Talha Okuyucu da oyunlarını piyasaya sürmek için çalışma yürüttüklerini lisana getirerek,

Türkiye pazarından sonra bir yardımcı bulup dünya pazarına yayınlamayı planlıyoruz. Gelecekle ilgili amacımız, bu oyunu yaygınlaştırıp engelli dostlarımızın nasıl oyun oynayabildiğini göstermek.

diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*