Suudi Arabistan pilotsuz uçan taksileri test ediyor

Son vakitlerde birçok şirket, kendi uçan taksi hizmeti üzerinde çalışmalar yürütürken, birebir vakitte çeşitli uçuş testleri de yapıldı.

Bazı uçan taksiler şu anda yolcu taşımaya hazır olsa da düzenleyici kurallar ve alınamayan müsaadeler, şimdilik nakliyatı engelliyor.

Suudi Arabistan denemelere başladı

Suudi Arabistan, birinci uçan taksi denemelerini muvaffakiyetle gerçekleştirdiğini duyurdu. Şoförsüz araçlar, hacca giden insanları taşımaktan tıbbi malzeme nakliyesine kadar çeşitli misyonlarda kullanılacak.

Pilotsuz olarak çalışan hava taksisinin birinci denemeleri Mekke’de gerçekleştirildi ve rastgele bir sorun çıkmadı.

Testlerde, dünyanın sivil havacılık otoriteleri tarafından lisanslanan birinci hava taksisi olan “EH216-S” isimli eVTOL kullanıldı.

Çinli eHang şirketinin geliştirdiği “eHang 216-S” isimli uçan taksi, 4G ve 5G kontaklarının yanı sıra saatte 130 kilometre sürate ulaşabiliyor.

220 kilo taşıma kapasitesine sahip eHang 216, büsbütün elektrikle çalışıyor ve otonom özellikli olduğu için rastgele bir pilota muhtaçlık duymuyor.

Şirket, Çin Sivil Havacılık İdaresi tarafından onay alan uçan taksilerde rastgele bir kusur yahut güvenlik zafiyetinin de olmadığını söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*