Google, kullanıcıların pozisyon geçmişini kalıcı olarak silmeye başlayacak

Google, kullanıcıların daha evvel ziyaret ettikleri pozisyonlarla ilgili bildiği her şeyi sileceğini açıkladı.

Bu açıklama, şirketin kullanıcılar hakkında depoladığı ferdî bilgi ölçüsünü azaltma taahhüdünden bir yıl sonra geldi.

Şirketin daha evvel “Konum Geçmişi” olarak bilinen “zaman çizelgesi” özelliği, bu seçeneği kullanmayı tercih edenler için çalışmaya devam edecek.

Bu özellik, kullanıcıların muhakkak bir vakitte nerede olduklarını denetim etmek için potansiyel olarak on yıllarca seyahat geçmişini geriye dönük olarak kaydediyor.

Google artık bilgileri depolamayacak

Ancak, bu özelliğin çalışması için gereken tüm datalar lokal olarak, kullanıcıların kendi telefonlarına yahut tabletlerine kaydedilecek ve hiçbiri şirketin sunucularında depolanmayacak.

Şirketin “Google Haritalar” kullanıcılarına gönderdiği bir e-postada Google, kullanıcıların tüm eski seyahatlerini sonsuza dek silinmeden evvel 1 Aralık’a kadar kaydetmeleri gerektiğini belirtti.

Kullanıcılar datalarını kaybetmekten tasa ediyorlarsa yahut aygıtlar ortasında senkronize etmek istiyorlarsa bilgilerini yedekleyebilecekler, lakin bu artık varsayılan olarak kapalı olacak.

Şirket, ayrıyeten pozisyon geçmişinin varsayılan olarak saklanma müddetini de azaltıyor. Artık geçmiş pozisyonlar yalnızca üç ay sonra otomatik silinecek. Bu mühlet daha evvel 1 buçuk yıldı.

Google Haritalar’da pozisyon geçmişleri nasıl görülür

Google Haritalar uygulamasını açın ve sağ üstteki profil fotoğrafınıza dokunun.

Açılan menüden “Zaman çizelgeniz” seçeneğine girin. Burada kayıtlı tüm pozisyon geçmişinizi görebilirsiniz.

Konum kaydetmeyi kapatmak için yeniden bu ekrandaki sağ üstteki üç noktalı menüye dokunun.

Açılan sayfadan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine girin. Buradan tüm pozisyon bilgilerinizi manuel yahut otomatik olarak silebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*