Uzaydan Dünya’nın meşhur fotoğrafını çeken Astronot Anders, uçak kazasında öldü

1968 yılında uzaydan Dünya’nın gölgeli görüldüğü ünlü “doğuş” fotoğrafını çeken eski Apollo 8 astronotu Emekli Tümgeneral William Anders hayatını kaybetti.

90 yaşındaki Anders, geçtiğimiz cuma günü meydana gelen kazada öldü.

Anders’in tek başına pilotluk yaptığı uçak, Washington’daki San Juan Adaları açıklarında suya düştü. Vefat haberini, oğlu olan Emekli Hava Kuvvetleri Yarbayı Greg Anders verdi.

Ünlü fotoğrafın sahibi hayatını kaybetti

Oğul Anders, “Aile yıkıldı. O kusursuz bir pilottu. Onu çok özleyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Eski astronot, kelam konusu meşhur fotoğrafın, ABD’nin uzay programına yaptığı en kıymetli katkı olduğunu söylemişti.

“Bakış açımızı sonsuza dek değiştirdi”

Emekli NASA astronotu olan Arizona Senatörü Mark Kelly, vefat haberi üzerine X toplumsal platformunda şunları yazdı:

Anders, Apollo 8’deki ünlü ‘Dünya’nın Doğuşu’ fotoğrafıyla gezegenimize ve kendimize dair bakış açımızı sonsuza dek değiştirdi. Bana ve jenerasyonlar uzunluğu astronotlara ve araştırmacılara ilham verdi.

Mürettebatın geri dönme talihi 3’te 1’di

William Anders, 1997’de NASA’ya verdiği röportajda, Apollo 8 vazifesinin risksiz olduğunu düşünmediğini söylemişti. Mürettebatın geri dönme talihinin 3’te 1 olduğunu iddia ediyordu.

“Bu, şimdiye kadarki en etkileyici şeydi”

Ay’ın etrafında 2-3 tıp attıktan sonra mürettebatla birlikte fotoğraf çekmeye başladı. O anlarla ilgili şunları anlattı:

Geriye ve baş aşağı gidiyorduk. Dünya’yı yahut Güneş’i hakikaten göremiyorduk, ta ki kendi etrafımızda dönüp birinci Dünya Doğuşu’nu görene dek…

Bu, şimdiye kadarki en etkileyici şeydi. Bana nazaran Noel ağacı süsüne benzeyen bu çok narin, renkli küreyi, bu çok yakışıksız ve çıplak Ay görünümünün üzerinde yükselirken görmek gerçekten bir zıtlıktı.

“Fotoğraf çekmeye başladık”

Bunu kimin söylediğini bilmiyorum, tahminen de hepimiz şöyle dedik: ‘Aman İlahım. Şuna bak.’ Ne yapacağımıza dair Dünya’da görüşmemiz olmamıştı.

Şaka yollu, ‘Bu, uçuş planında yok,’ dedim. Başka iki astronot ise bana kameraları vermem için bağırıyordu. Herkes kameralar için bağırıyordu ve biz de fotoğraf çekmeye başladık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*