Google, ABD’nin saklı denizaltı silahını görüntüledi

ABD’nin Manta Ray isimli saklı insansız denizaltı silahı, Google Earth kullanıcıları tarafından Kaliforniya’daki Port Hueneme deniz üssünde görüntülendi.

Görüntüler kısa müddet sonra kaldırılmış olsa da bu olay Manta Ray ve ABD’nin denizaltı yetenekleri hakkında birçok soruyu gündeme getirdi.

Gizliliği ihlal edildi

Görüntülerin Google Earth’te sızması, Manta Ray’in kapalılığını ihlal etti ve ABD’nin bu teknolojiyi nasıl koruduğuna dair sorgulamalara yol açtı.

Manta Ray’in sızması, otonom silahların geliştirilmesi ve kullanımıyla ilgili etik ve yasal telaşları de beraberinde getiriyor.

Bu çeşit silahların kimler tarafından, nasıl ve ne vakit kullanılacağı konusunda şeffaflık ve memleketler arası standartlara muhtaçlık duyuluyor.

Yeni kuşak mürettebatsız su altı aracı, Northrop Grumman tarafından yakıt ikmali gerektirmeden okyanusta uzun müddet hareket edecek halde tasarlandı.

Kaygan tasarımı ve kendisini su altında derinlere demirleme yeteneği nedeniyle, kelam konusu denizaltı ismini “Hayalet Vatoz” olarak bilinen deniz canlısından alıyor.

Mayıs ayında suya indirilen prototip, Güney Kaliforniya açıklarında üç aydan fazla bir müddet boyunca test edildi.

Düşük güçte çalışabilen araç, kendini deniz tabanına gömerek bir nevi kış uykusuna yatıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*