En süratli internete sahip ülkeler aşikâr oldu: Türkiye kaçıncı sırada

Dünyanın en tanınan internet suratı ölçüm platformlarından Speedtest, dünya genelinde aktüel internet suratı bilgilerini paylaştı.

Ülke bazında da taşınabilir ve genişbant internet suratlarını da açıklayan platform, en süratli ve en yavaş internet suratlarına sahip ülkeleri yayınladı.

Speedtest bilgilerine nazaran mayıs ayı sonunda dünya çapında ortalama taşınabilir internet suratı indirmede 52,48 Mbps, yüklemede 11,07 Mbps oldu. Ortalama gecikme (ping) pahası ise 27ms olarak hesaplandı.

Geniş bant internet suratı ortalaması ise indirme suratı 93,67 Mbps, yükleme suratı 46.50 Mbps olarak paylaşıldı. Ortalama gecikme (ping) bedeli ise 9ms olarak kayıtlara geçti.

En süratli internete sahip ülkeler

Mobil:

Speedtest datalarına nazaran, ortalama 329,37 mbps taşınabilir internet indirme suratına sahip olan Katar, en süratli internet suratına sahip ülke olurken, onu 309,77 Mbps ortalama sürate sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri izledi.

Kuveyt ise ortalama 233,78 Mbps taşınabilir internet suratı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Geniş bant:

Speedtest tarafından açıklanan geniş bant internet datalarına baktığımızda ise sıralama hayli değişiyor.

Singapur, 289,98 Mbps indirme süratiyle dünyanın en süratli geniş bant internet suratına sahip ülke olurken; Hong Kong 282,48 Mbps ile ikinci, Şili ise 274,46 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye tepeden oldukça uzak

Açıklanan bilgilere nazaran Türkiye, hem taşınabilir hem de genişbant internet suratlarında doruğun epey gerisinde kaldı.

Mobil internet suratında Türkiye, 40,77 Mbps ile 68. sırada kendine yer buldu. Ülkemizin ortalama taşınabilir yükleme (upload) suratı 14,38 Mbps olarak açıklanırken, gecikme (ping) bedeli ise 24ms olarak açıklandı.

Geniş bant internet suratında yeniden durum pek iç açıcı değil. Türkiye, geniş bant internet suratında 44,21 Mbps sürat pahasında kalarak 111. sırada kendine yer buldu.

Ülkemizin ortalama geniş bant yükleme (upload) suratı 13,54 Mbps olarak açıklanırken, gecikme (ping) kıymeti ise 8ms olarak kayıtlara geçti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*