Fahrettin Koca’dan Dünya Tütünsüz Günü paylaşımı

AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü hasebiyle toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tütün eserlerinden uzak durmanın ehemmiyetine dikkati çekti.

“Tütün eserlerinden vazgeçmek, hayatı seçmek demektir”

Türkiye’de yaklaşık 17 milyon kişinin tütün eserlerini kullandığını bildiren Koca, şunları kaydetti:

Tütün içinde 4 binin üzerinde kimyasal husus ve toksin bulunur. Bu, düşünülenin ötesinde bir tehlikedir. Tütün kullanımı, başta teneffüs sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserler olmak üzere birçok hastalık için risk faktörüdür. Gebe ve emziren annelerin tütün kullanması çocuklarda kıymetli sıhhat meselelerine neden olur.

Elektronik sigaraların ortaya çıkması ise başka ve yanıltıcılığından dolayı kıymetli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu eserler ziyanı azaltılmış ya da sigara bırakmaya yardımcı olan araçlar değillerdir. Bilhassa gençlerimizi şuurlu olmaya davet ediyoruz. Tütün eserlerinden vazgeçmek hayatı seçmek demektir.

Bakan Koca’nın paylaşımında, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Belma Akbaba Bağcı’nın hususa ait bilgilendirmelerinin yer aldığı görüntüye da yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*