Tesla’nın insansı robotu Optimus fabrikada işe başladı

2021 yılında düzenlenen Tesla’nın “yapay zeka günü” etkinliğinde konuşan milyarder teşebbüsçü Elon Musk, şirketin insansız robotunu tanıtmıştı.

“Optimus” ismi verilen ve beşerler için tehlikeli yahut sıkıcı olabilecek işleri yapması için tasarlanan insansı robot, mutfak alışverişi yahut mesken paklığı üzere misyonları yerine getirecek.

1,72 uzunluğunda ve 57 kilo tartısında tasarlanacak Optimus, saatte 8 kilometre süratle koşabiliyor.

Tesla arabalarında bulunan birçok sensörle ve teknolojiyle donatılan insansı robot güncellendi.

Fabrikada çalışıyor

Şirketin insansı robotu Optimus’un, otonom olarak fabrikada çalışmaya başladığı açıklandı.

Tesla, yayınladığı X gönderisinde “Fabrikada otonom olarak vazife yapan iki Optimus robotu konuşlandırıldı.” sözlerine yer verdi..

Ayrıca Tesla’ya nazaran, son iki yılda Optimus’ta üç büyük tasarım revizyonu ve robotun ellerinde dört revizyon gerçekleştirildi.

Ayrıca Optimus, artık şirketin ofis ve laboratuvarlarında günlük olarak otonom bir halde dolaşıyor.

Elon Musk, birinci çeyrek raporu sırasında Optimus’ın yıl içinde sonlu üretime geçebileceğini ve 2025’te satışa çıkabileceğini söylemişti.

İnsanların yerini alacak

Tesla, web sitesinde Optimus’un maksadının inançlı olmayan işlerde yerine getirilmesinde insanların yerini almak olduğunu söylüyor.

Tesla’nın yapay zekalı insansı robotu Optimus’un şimdi geliştirme etabında olduğu belirtildi.

“Optimus” isimli insansız robotların bir insan kadar süratli koşamayacağını ve beşerler kadar güçlü olmayacağını vurgulayan Tesla CEO’su Elon Musk, robotun bir insan tarafından çarçabuk etkisiz hale getirilebileceğini açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*