Apple’a AB’den şok: Yapay zeka özellikleri yayınlanmayacak

Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) yeni iOS 18 güncellemesini tanıtmıştı.

Apple Intelligence (AI) olarak isimlendirilen yapay zekânın özelliklerine sahip olacak güncelleme, eylül ayında kullanıma sunulacak.

Avrupa Birliği’nden Apple’a engel

Apple, yapay zeka teknolojisi “Apple Intelligence”ın da ortalarında bulunduğu bazı özellikleri, Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıma sunamayabilir.

Apple’ın açıklamasında, Dijital Piyasalar Maddesi’nin (DMA) getirdiği düzenleyici belirsizlikler nedeniyle; iPhone yansıtma, SharePlay ekran paylaşımı iyileştirmeleri ve Apple Intelligence olmak üzere tanıtılan yeni özelliklerden üçünün bu yıl AB kullanıcıları için yayınlanmayabileceğini söyledi.

Açıklamada, DMA’nın birtakım gerekliliklerinin kullanıcı saklılığı ve bilgi güvenliğini riske atacak biçimde Apple eserlerinin bütünlüğünü tehlikeye düşürebileceğinden telaş duyulduğu aktarıldı.

Ayrıca Apple’ın açıklamasında, bu özellikleri AB müşterilerine güvenliklerinden ödün vermeden sunmalarını sağlayacak bir tahlil bulmak emeliyle Avrupa Komisyonu ile iş birliği yapmaya kararlı olunduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği, DMA ile bilhassa büyük dijital platformların pazar gücünü sınırlamak için yeni kurallar uygulamaya konmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*